Pies sikający w domu, to jedna z największych i najczęściej pojawiających się bolączek każdego właściciela czworonoga. Jest to problem bardzo uciążliwy i znacząco obniżający komfort wspólnego koegzystowania ze zwierzęciem. Trzeba jednak pamiętać, że w zdecydowanej większości załatwianie się psa w domu nie wynika z jego złośliwości. Jeśli do takich sytuacji dochodzi regularnie, to nasz pupil nie został prawdopodobnie nauczony czystości lub zmaga się z jakimiś problemami natury zdrowotnej. Jak temu zaradzić?
Spis treści
- Dlaczego szczeniak sika w domu?
- Dorosły pies sika w domu – dlaczego?
- Pies sika w domu. Należy mu się za to kara?
- Jak oduczyć psa sikania w domu?
- Pies sika w domu w nocy
- Ile razy wychodzić z psem na spacer?
- Czym umyć podłogę, na którą nasikał pies?
- Pies nasikał na dywan – jak to zmyć?
Dlaczego szczeniak sika w domu?
Na wstępie od razu należy odróżnić dwie zupełnie odmienne od siebie sytuacje, czyli problem sikającego w domu szczeniaka i niepotrafiącego „zawołać” na spacer o czasie dorosłego osobnika. W obu tych przypadkach podłoże przypadłości polegającej na załatwianiu się na podłogę jest bowiem inne. Szczeniaki sikają w domu, bo są małe i dopiero uczą się tego, że swoje potrzeby fizjologiczne powinny załatwiać na zewnątrz. Potrzeba czasu, cierpliwości i konsekwentnego treningu.
Oczywiście – problem z nietrzymaniem moczu może wynikać u młodych psów z różnych schorzeń czy np. stresu. Najczęściej jednak to wynik tego, że szczeniaki nie potrafią jeszcze do końca kontrolować swojego ciała i zwyczajnie umiejętność załatwiania się na spacerze opanowują dopiero po jakimś czasie.
Dorosły pies sika w domu – dlaczego?
Zupełnie inaczej jest u dorosłych psów, które z reguły potrafią już kontrolować pewne swoje odruchy i wiedzą, w którym momencie poinformować właściciela o tym, że potrzebują pójść na tzw. stronę. Dlaczego zatem zdarza się, że dojrzały osobnik załatwi się w domu? Przyczyn można wyróżnik tak naprawdę kilka.
Po pierwsze – psiak nie został nauczony tego, że ma wysikać się na spacerze. Wiele przypadków czworonogów oddających mocz na podłogę to niestety zwierzaki, u których zaniedbano w okresie szczenięcym naukę odpowiednich nawyków. Na szczęście, te można nadrobić w zasadzie w każdym wieku – wymaga to wdrożenia odpowiedniego treningu, opartego na konsekwencji i cierpliwości.
Nierzadko zdarza się, że pies był uczony sikać na miękkie maty. Przyzwyczajenie to na tyle potrafi utknąć w głowie czworonoga, że trudno go tego oduczyć. Jest to jednak niezbędne, by pozbyć się nieprzyjemnego problemu.
Sikanie psa w domu może wynikać z jego problemów zdrowotnych. To szczególnie powinno zaniepokoić właścicieli, gdy wcześniej takie wpadki zwierzakowi się nie zdarzały. Chore wcale nie muszą być tylko nerki. Popuszczanie u psiaków wynika chociażby z rozwiniętej cukrzycy. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak od razu zgłosić się po pomoc do weterynarza.
Kolejnym powodem są źle przeprowadzane spacery. Być może są one za krótkie i pies nie ma odpowiednio dużo czasu, by załatwić swoje sprawy. Niektóre osobniki np. oddają mocz „na raty”, co oznacza, że trzeba nieco dłużej pobyć z takim zwierzęciem na zewnątrz, by mieć pewność, że zaraz nie zachce mu się znów „skorzystać z toalety”. Bywa również, że w czasie spaceru psiaka coś wyjątkowo mocno zainteresuje. Będzie to bodziec do tego stopnia zajmujący, że czworonóg zapomni, po co w zasadzie wyciągnął właściciela z domu. Zatem to człowiek musi dopilnować tego, by jego pupil załatwił się należycie podczas codziennej przechadzki.
Więcej o tym, jak powinny wyglądać spacery, można znaleźć tutaj.
Sporo problemów z załatwianiem się w domu wynika u psów z ich sferą emocjonalną. Do rzadkości nie należą sytuacje, w których pupil popuści na podłogę np. w wyniku silnego stresu czy tęsknoty. Zdarza się także, że pies jest zazdrosny i w wyniku tego postanowi zademonstrować swoje uczucia właśnie poprzez oddanie moczu na dywan czy wykładzinę.
Pies sika w domu. Należy mu się za to kara?
Pod żadnym pozorem nie można karać psa za to, że załatwił swoje potrzeby fizjologiczne w domu. Jak zostało wspomniane – często jest to problem natury emocjonalnej. Krzycząc na zwierzę lub broń boże je dodatkowo karcąc, tylko pogorszy się całą sytuację. Człowiek musi w takiej sytuacji wykazać się pełną empatią. Psa należy zrozumieć, a przede wszystkim poznać źródło takiego zachowania, by następnie wdrożyć odpowiednie działania naprawcze.
Jak oduczyć psa sikania w domu?
Wszystko zależy oczywiście od podłoża problemu. Sikanie w domu wynikające z choroby daje nam najmniejsze pole manewru. Tu kluczowa jest wizyta u weterynarza, rozpoznanie schorzenia i rozpoczęcie leczenia.
Psa, który dotąd nie zaznał treningu czystości, trzeba jej zwyczajnie nauczyć. Dotyczy to nie tylko szczeniaków, ale np. zwierząt ze schroniska. Bywa, że pupil zapomni o dobrych manierach w nowym miejscu, np. po przeprowadzce. Nauka czystości u psów powinna obejmować regularne wyprowadzanie szczeniaka na zewnątrz, szczególnie po jedzeniu, piciu, zabawie i drzemce, oraz nagradzanie go smakołykami i pochwałami za załatwienie się na dworze. Ważne jest również zachowanie cierpliwości i konsekwencji, unikanie karania psa za wypadki w domu, oraz zapewnienie mu stałego miejsca na załatwianie potrzeb, aby mógł łatwiej się nauczyć.
Jeśli sikanie w domu wynika z problemów natury emocjonalnej, trzeba się psem odpowiednio zaopiekować. Dokładnie zweryfikować, czym zwierzę się się stresuje, a następnie wyeliminować ten bodziec. Jeżeli problem tkwi w samotności, należy przyzwyczajać psa do tego, że musi przez pewien czas zostawać sam w domu. Tu pomocny będzie trening samotności, czyli stopniowe wdrażanie zwierzęcia do sytuacji, w której na kilka godzin będzie jedynym domownikiem.
Pies sika w domu w nocy
Jeśli pies sika w domu tylko w nocy, to prawdopodobnie dlatego, że ostatni wieczorny spacer był niewystarczający. Tu rozwiązanie jest proste, zanim wszyscy położą się spać, jeden z domowników powinien zabrać pupila na przechadzkę po zmroku, a ta musi trwać do momentu, aż będziemy pewni, że pies załatwił wszystkie swoje potrzeby.
Ile razy wychodzić z psem na spacer?
Z reguły wystarczają 2-3 wyjścia w ciągu doby. Tyle powinno zupełnie wystarczyć, by pies mógł się prawidłowo wypróżnić. Oczywiście liczba ta może się zwiększyć, np. gdy w dany dzień zwierzę będzie odczuwało wyjścia na stronę poza rutynowymi spacerkami. Nie można się temu sprzeciwiać – jeśli pies woła, wówczas należy z nim wyjść.
Wiele osób może zastanawiać się, po jakim czasie pies zacznie regulować swoje potrzeby i dawać wyraźne sygnały, że musi pójść na stronę. Tu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Trening czystości trwa różnie. Niektóre pieski szybko uczą się kontrolować swoje ciało, innym przychodzi to z trudem.
Czym umyć podłogę, na którą nasikał pies?
Podłogę, na którą nasikał pies, najlepiej umyć ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu lub specjalnego środka do czyszczenia powierzchni. Po umyciu dobrze jest użyć środka neutralizującego zapach, takiego jak ocet zmieszany z wodą, lub enzymatycznego preparatu do usuwania plam i zapachów zwierzęcych, aby całkowicie usunąć zapach i zapobiec ponownemu załatwianiu się psa w tym samym miejscu.
Pies nasikał na dywan – jak to zmyć?
Aby zmyć mocz psa z dywanu, najpierw należy wchłonąć jak najwięcej wilgoci za pomocą papierowych ręczników lub czystej szmatki, delikatnie dociskając, ale nie pocierając. Następnie warto spryskać plamę roztworem wody z octem (w proporcji 1:1) i pozostawić na kilka minut, po czym delikatnie osuszyć. Na koniec można posypać plamę sodą oczyszczoną i zostawić na kilka godzin, a następnie dokładnie odkurzyć, aby usunąć resztki zapachu i wilgoci. W przypadku trudnych plam można zastosować specjalistyczne enzymatyczne preparaty do czyszczenia dywanów dostępne w sklepach zoologicznych.