Pies gryzie ściany. Dlaczego to robi? Jak go tego oduczyć?

Pies gryzie ściany. Dlaczego to robi? Jak go tego oduczyć?

Psy gryzą różne rzeczy i należy potraktować to zachowanie jako całkowicie normalne. O ile oczywiście ogranicza się ono do jedzenia czy dedykowanych pupilowi zabawek. Problem pojawia się, gdy psiak gryzieniem niszczy różne przedmioty czy nawet nasze mieszkanie. Właściciele czworonogów często muszą zwalczać u swoich podopiecznych nawyk gryzienia ścian. Z czego on wynika? Dlaczego jest groźny? Jak oduczyć psa gryzienia ścian?

Spis treści

Dlaczego pies nie powinien gryźć ściany w domu?

Gryzienie ściany przez psa to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla jego zdrowia. Ściany często pokryte są farbami, które mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne (starsze budynki często ozdabiane były farbami z ołowiem, co dla zdrowia zwierzęcia stanowi niezwykle poważne zagrożenie). Wgryzanie się w tynk obarczone jest również ryzykiem zadławienia, uszkodzenia dziąseł czy połknięcia ostrych kawałków, które uszkodzą układ pokarmowy. Co więcej, w niektórych domach pod warstwą tynku mogą znajdują się przewody elektryczne, które mogą doprowadzić do porażenia prądem, jeśli pies przypadkiem je naruszy.

Jeśli więc czworonóg gryzie ścianę, powinniśmy oduczyć go tego zachowania nie tylko ze względu na pragmatyzm, ale też w trosce o bezpieczeństwo zwierzaka. Skuteczny trening odpowiedniego zachowania nie będzie jednak możliwy bez poznania przyczyny pojawienia się u pupila dziwnego nawyku. A psy gryzą ściany z co najmniej kilku powodów.

Pies gryzie ściany z tęsknoty

Gryzienie ściany przez psa może być rozpaczliwym sygnałem tęsknoty wynikającej z lęku separacyjnego. Gdy opiekun wychodzi z domu, pies pozostawiony sam może czuć się zagubiony i osamotniony, co wywołuje u niego ogromny stres. Gryzienie ściany staje się wówczas formą rozładowania napięcia, próbą radzenia sobie z emocjami, które go przytłaczają. To zachowanie często towarzyszy innym oznakom lęku, takim jak wycie, szczekanie, czy niszczenie przedmiotów. Dla psa ściana może symbolizować granicę między nim a jego opiekunem, więc gryzienie jej to niejako próba dosłownego przedarcia się przez tę barierę. Taki problem wymaga cierpliwości, odpowiedniego treningu i często konsultacji z behawiorystą, by pomóc psu poczuć się bezpieczniej, nawet gdy opiekuna nie ma w pobliżu.

Pies gryzie ścianę ze względu na niedobory wapnia

Gryzienie ściany przez psa może być nieoczywistym, ale istotnym sygnałem, że jego organizm zmaga się z niedoborem ważnych składników odżywczych. Pies, kierowany instynktem, może próbować uzupełnić brakujące minerały, takie jak wapń, żelazo czy magnez, właśnie poprzez gryzienie tynku czy farby. Niestety, takie zachowanie naraża go na kontakt z chemikaliami, które często są toksyczne. Zła dieta, nieodpowiednia do jego potrzeb gatunkowych i wieku, często prowadzi do takich kompensacyjnych zachowań.

Warto tu wspomnieć także o tzw. syndromie pica. To zaburzenie polegające na kompulsywnym jedzeniu przedmiotów niejadalnych. W przypadku tego zachowania pies może być zmotywowany nie tylko instynktem uzupełnienia brakujących składników odżywczych, , ale także niekontrolowaną potrzebą żucia lub jedzenia rzeczy, które nie powinny znajdować się w jego pysku. Pica często pojawia się w wyniku niedoborów w diecie, stresu, nudy lub problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy niedoczynność tarczycy.

Gryzienie ścian przez psa a ząbkowanie

Ząbkowanie u psów to okres, w którym młode zwierzęta mogą odczuwać dyskomfort związany z rosnącymi zębami, co często prowadzi do intensywnego gryzienia różnych przedmiotów. Choć najczęściej w tym czasie psy gryzą zabawki, meble czy buty, zdarza się, że niektóre z nich zaczną gryźć również ściany. Jest to zazwyczaj reakcja na ból związany z wyrzynającymi się zębami lub potrzeba ukojenia swędzących dziąseł. W takim przypadku ściany mogą stać się ciekawą alternatywą, jeśli pies nie ma dostępu do odpowiednich zabawek do gryzienia. Jak jednak zostało wspomniane, ze względów bezpieczeństwa warto odciągać małe czworonogi od takiego radzenia sobie z dyskomfortem wywołanym ząbkowaniem.

Pies gryzie ścianę z … nudów!

Pies może gryźć ścianę z nudów, zwłaszcza jeśli nie ma wystarczającej ilości bodźców intelektualnych i fizycznych. Jeśli pies jest zmuszony do spędzania długich godzin sam w domu bez odpowiednich zajęć, może szukać alternatywnych sposobów na rozładowanie nadmiaru energii. Gryzienie ściany staje się wtedy formą samodzielnej zabawy lub sposobem na przyciągnięcie uwagi właściciela. Często jest to także wynik frustracji i braku stymulacji – pies, nie mając innych zabawek czy wyzwań, zwraca się ku otoczeniu w poszukiwaniu czegoś, co pozwoli mu zająć czas.

Jak oduczyć psa gryzienia ścian?

Aby oduczyć psa gryzienia ściany, ważne jest zrozumienie przyczyny tego zachowania. Jeśli pies gryzie ścianę z nudów, warto zapewnić mu więcej aktywności fizycznej i intelektualnej, jak długie spacery czy zabawki interaktywne. Jeśli problem wynika z potrzeby żucia, należy zaoferować bezpieczne gryzaki, które zaspokoją naturalny instynkt psa. W przypadku lęku separacyjnego, pomocne może być stopniowe przyzwyczajanie psa do samotności oraz stosowanie zabawek, które umilą czas spędzany w domu. W trudniejszych przypadkach warto skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą, którzy pomogą znaleźć przyczynę problemu i zaproponować odpowiednie rozwiązania. Dodatkowo, zabezpieczenie ścian i użycie preparatów odstraszających pomoże uniknąć dalszych zniszczeń, a konsekwentne odwracanie uwagi psa od gryzienia ściany na gryzaki przyczyni się do wyrobienia pozytywnych nawyków.