Psy miewają różne lęki, które wynikają z indywidualnego temperamentu zwierzęcia oraz jego doświadczeń. Niektóre czworonogi, co może nam – ludziom – wydawać się dziwne, boją się wiatru. Dlaczego? Czy da się coś z tym zrobić? Jak pomóc psu przezwyciężyć te obawy?
Spis treści
- Dlaczego pies boi się wiatru?
- Pies boi się wiatru – czy to duży problem?
- Jak pomóc psu, który boi się wiatru?
Dlaczego pies boi się wiatru?
Strach psów przed wiatrem może wynikać z kilku czynników, które składają się na ich wrażliwość na otaczające środowisko. Przede wszystkim psy mają bardzo wyostrzone zmysły. Lęk przed tym żywiołem zwykle nie ma nic wspólnego z tym, że zwierzę obawia się silnych podmuchów powietrza. Jako zagrożenie traktowane są natomiast hałasy, jakie towarzyszą wichurze. Te są bowiem dla niektórych czworonogów trudne do zlokalizowania i rozpoznania. Poczucie strachu potęgują dodatkowo, nieoczekiwane zmiany w otoczeniu, takie jak trzepoczące liście, przewracające się przedmioty, niosące się wkoło różne zapachy. Pies w czasie wichur może być też zwyczajnie przebodźcowany. Jego organizm w takich warunkach jest „ustawiony w tryb gotowości”, co wywołuje u niego dyskomfort, który później naturalnie przeradza się w strach. Czworonóg odczytuje bowiem wszystkie zewnętrzne sygnały podczas wietrznych warunków jako zagrożenie. Psy, które miały w przeszłości traumatyczne doświadczenia związane z burzami lub silnym wiatrem, mogą również kojarzyć te zjawiska z niebezpieczeństwem, co potęguje ich reakcję lękową.
Pies boi się wiatru – czy to duży problem?
Strach psa przed wiatrem może stanowić problem, jednak jego powaga zależy od intensywności lęku i wpływu na codzienne życie zwierzęcia oraz jego właściciela. Umiarkowany niepokój, objawiający się sporadycznym wycofywaniem się w czasie silniejszych podmuchów, zazwyczaj nie stanowi poważnego zagrożenia i można go zminimalizować poprzez odpowiednie działania uspokajające. Natomiast w przypadkach, gdy lęk jest wyjątkowo silny, pies może unikać wychodzenia na zewnątrz, co negatywnie wpływa na jego zdrowie fizyczne i psychiczne. W takich sytuacjach strach przed wiatrem może wymagać interwencji behawiorysty lub lekarza weterynarii, aby zapewnić psu komfort i bezpieczeństwo.
Jak pomóc psu, który boi się wiatru?
Aby pomóc psu, który boi się wiatru, warto podjąć kilka działań mających na celu zmniejszenie jego lęku. Przede wszystkim należy zapewnić zwierzęciu bezpieczne i komfortowe miejsce w domu, gdzie będzie mogło się schronić podczas wietrznej pogody. Można również spróbować stopniowo przyzwyczajać psa do wiatru, eksponując go na łagodniejsze podmuchy podczas spacerów, nagradzając go za spokojne zachowanie, co pozwoli mu z czasem oswoić się z tym zjawiskiem.
Pomocne może być skorzystanie ze specjalnych środków uspokajających, bazujących na naturalnych feromonach.
W skrajnych przypadkach warto udać się do psiego behawiorysty, który dokładnie zdiagnozuje problem i zaproponuje najlepszą metodę jego rozwiązania.
Oczywiście bardzo ważna jest cierpliwość i konsekwencja działań. Nie należy na siłę dodawać psu otuchy, wypychać go na spacer w wietrzny dzień, gdy wyraźnie podmuchy powietrza wywołują u niego lęk. Nie można też krzyczeń na psa i wywierać na nim presji, gdyż to tylko prawdopodobnie pogłębi problem.