Jak odchudzić psa?

Jak odchudzić psa?

Nie tylko ludzie cierpią na nadwagę. W dzisiejszych czasach jest to problem, z którym coraz częściej muszą mierzyć się psy. Podłoże otyłości wśród czworonogów bywa różne. Często odpowiedzialni są za to sami właściciele, którzy w nieodpowiedni sposób karmią swoich pupili. Zdarza się jednak, że problem jest nieco bardziej skomplikowany i wynika np. z choroby. Jak odchudzić psa? Czy to w ogóle możliwe? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Spis treści

Dlaczego nadwaga u psa jest groźna?

Otyłość jest dla psa dyskomfortem, utrudnia mu poruszanie się, powoduje zmęczenie i problemy z oddechem. Może też być przyczyną chorób serca i krążenia. Nie wykluczone jest wystąpienie również schorzeń endokrynologicznych, nowotworów, problemów dermatologicznych, obniżenie odporności czy nawet zaburzeń z płodnością. Dlatego każdego czworonoga z nadwagą należy uwolnić od nadmiaru kilogramów. Najłatwiej to zrobić, jeśli jest jeszcze młody.

Od razu warto wyjaśnić, kiedy tak naprawdę możemy mówić o psiej nadwadze. Otyłość to stan nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej i przekroczenie prawidłowej masy ciała psa. Nadwaga prosta zaczyna się już od dziewięcioprocentowego przyrostu wobec masy prawidłowej. Na tym etapie bardzo łatwo zainterweniować, zmienić nawyki żywieniowe i zwiększyć aktywność. Kolejny stopień to alarmujący wzrost masy – do 19 procent ponad prawidłową wagę. Nasz pies jest zwierzęciem otyłym, jeśli waży o 20 procent za dużo.

Oczywiście, zanim w ogóle zaczniemy pracować nad tuszą czworonoga, dla jego bezpieczeństwa należy się do tego procesu odpowiednio przygotować. Należy więc skonsultować się z weterynarzem, który ostatecznie stwierdzi, czy nasz czworonóg faktycznie potrzebuje zmiany diety. Może się zdarzyć, że lekarz odradzi wprowadzenie nowego reżimu żywieniowego przez wiek zwierzęcia lub jego problemy zdrowotne.

Przyczyny otyłości u psa

Najczęściej za nadwagę u psa odpowiedzialny jest… człowiek! Tak, to my jako opiekunowie czworonogów odpowiadamy przecież za to, co i jak je nasz pupil. To nie pies dokonuje zakupu karmy i nie nasypuje jej sobie samodzielnie. Nasze największe grzechy w tej materii to przede wszystkim:

  • nieprawidłowe dawkowanie karmy,
  • podawanie karmy niedostosowanej do potrzeb danego psa (każdy osobnik jest inny i ma przez to inne zapotrzebowanie kaloryczne),
  • stały dostęp do miski z karmą, przez co nie mamy kontroli nad tym, ile je pies,
  • klasyczne podjadanie – podawanie psu przysmaków i przekąsek między głównymi posiłkami,
  • brak ruchu.

Za nadwagę u psa często odpowiadają niektóre choroby oraz stosowanie leków. Tendencja do tycia wzrasta wraz z wiekiem zwierzęcia. Ponadto nadmiar kilogramów często pojawia się po kastracji. Warto zdawać sobie sprawę, że częściej na nadwagę cierpią osobniki płci męskiej. Do tego częściej z otyłością mierzą się psy następujących ras: cairn terrier, west highland white terrier, terier szkocki, owczarek szetlandzki, bassett hound, cavalier king charles spaniel, jamnik, beagle, cocker spaniel, labrador retriever.

Jak odchudzić psa – test na otyłość

Wiemy mniej więcej, kiedy można mówić o nadwadze lub otyłości u psa. Jak to jednak stosunkowo łatwo zweryfikować? Istnieją pewne metody. Jedna z nich to tzw. test żeber. Należy sprawdzić, czy są one wyraźnie wyczuwalne palcami. U wychudzonego psa od razu i bez problemu je zlokalizujemy. Im więcej tkanki tłuszczowej, tym ta sztuka będzie trudniejsza.

Inna metoda opiera się na tzw. skali BCS (z ang. Body Condition Score). Przedstawia ona dość szczegółowo idealną sylwetkę psa, wskazuje elementy charakterystyczne dla zwierzaka z niedowagą, waga prawidłową, nadwagą oraz otyłością. Taką skalę łatwo znaleźć w sieci.

Oczywiście najlepszym sposobem na identyfikację ewentualnej nadwagi lub otyłości będzie przeprowadzenie badań i wizyta u weterynarza.

Jak odchudzić psa? Dobierz mu odpowiedni pokarm

Podstawą procesu odchudzania psa powinno być dobranie mu prawidłowej karmy, a wręcz skonstruowanie mu optymalnego menu, w którym nie zabraknie żadnych niezbędnych dla zdrowia wartości czy substancji odżywczych. Tu znów najlepiej skonsultować tę sprawę z weterynarzem, który dokładnie wskaże nam, jakie konkretnie zapotrzebowanie ma dany pies, uwzględniając jego rasę, wiek, płeć itd. Sporo informacji można również uzyskać od właścicieli innych psów, szczególnie tej samej rasy. Można podpytać ich o stosowane karmy.

Nie będzie zaskoczeniem, że w przypadku otyłości zalecane jest stosowanie karm o obniżonej zawartości tłuszczu lub włókna pokarmowego. To właśnie dobór odpowiedniego typu powinno skonsultować się z lekarzem.

Odchudzanie psa – odpowiednie nawyki

Dobrze dobrana karma (najlepiej skonsultowana z weterynarzem) to nie wszystko. Pies nie schudnie, gdy nie zmienimy mu (a także sobie) pewnych nawyków. Należy zrezygnować z dokarmiania psiaka między posiłkami. Ustalmy mu 3-4 główne momenty w ciągu dnia, gdy będzie podawana mu karma. Unikajmy częstowania zwierzaka między np. śniadaniem a obiadem różnymi smakołykami. Podawanie mu jedzenia ze stołu w ogóle nie wchodzi w rachubę, mając na uwadze, że nie tylko szkodzi to jego tuszy, ale też może nauczyć żebrania.

Nie dawajmy też pupilowi stałego dostępu do miski z karmą. Ten sposób karmienia zdecydowanie nie służy procesowi odchudzania i nie daje możliwości kontrolowania ilości spożywanego jedzenia.

Jak odchudzić psa? Więcej ruchu!

Tak jak i u ludzi – dla psa ważna jest aktywność fizyczna. Spacery na smyczy wydają się w procesie odchudzania wręcz obowiązkowe. Oczywiście nie możemy od razu wysłać psiaka na maraton. Aktywność powinna być zwiększana stopniowo, by zbudować u psa kondycję. Nie forsujmy nadmiernie czworonoga, by nie uszkodzić mu stawów i nie narazić go np. na kłopoty z sercem. Z czasem spacery można wydłużać i zamieniać wręcz na wspólne przebieżki. Jeśli psiak nie wykazuje specjalnej chęci do wychodzenia na zewnątrz, można go do tego zachęcić, np. posługując się różnymi zabawkami. W wielu miastach pojawiają się także psie place zabaw – to także doskonały sposób na zaktywizowanie fizyczne własnego psa.

Jak wspomóc odchudzanie psa?

Na rynku dostępne są gotowe produkty odchudzające dla zwierząt. Mają zmniejszoną zawartość tłuszczu, zwiększoną zawartość białka i włókna pokarmowego. Sposób karmienia powinien być jak najbliższy przyzwyczajeniom psa – zwierzakowi łatwiej będzie zaakceptować drobne zmiany niż pogodzić się z rewolucją w misce. Trzeba więc znaleźć złoty środek – zrezygnować z tych najbardziej niekorzystnych dla sylwetki psa przyzwyczajeń, a pozostałe zmieniać stopniowo. Kontrolujmy też to, jak pies traci na wadze. Cały czas należy być również w kontakcie z weterynarzem.