Pies zakopujący jedzenie może kojarzyć się z zachowaniami tych zwierząt w popularnych kreskówkach. W realnym życiu czworonogi również miewają tendencję do chowania różnych smakołyków pod ziemią. Po co to robią? Czy takie praktyki powinny martwić właścicieli? Wyjaśniamy!
Spis treści
- Pies zakopuje jedzenie – kwestia instynktu
- Pies zakopuje jedzenie – złe nawyki żywieniowe
- Pies zakopuje jedzenie z nudów
- Czy pies jest w stanie znaleźć zakopane jedzenie?
- Jak oduczyć psa zakopywania jedzenia?
Pies zakopuje jedzenie – kwestia instynktu
Psy są zwierzętami pochodzącymi od wilków. Wiele z cech typowych dla tych zwierząt nasze domowe czworonogi zwyczajnie odziedziczyły. Dowodem na to jest właśnie chowanie pod ziemią pożywienia. Dla wilków to zachowanie absolutnie naturalne. Wilki najczęściej zdobywają więcej pożywienia niż jest im potrzebne na dany moment. Aby żywność mogła przetrwać i za szybko się nie zepsuła, najłatwiej ją właśnie zakopać. To swojego forma magazynowania jedzenia i chronienia go przed innymi drapieżnikami.
Dzisiejsze, udomowione psy nie muszą oczywiście gromadzić specjalnych zapasów. Czworonogi zakopują jedzenie w ziemi trochę podświadomie, bez wyraźnego celu. Niektóre rasy, takie jak jamniki czy teriery, lubią po prostu grzebać w ziemi, a możliwość schowania pod jej powierzchnią jakiegoś smakołyku stanowi dobry pretekst do chwilowego oddania się tej pasjonującej czynności.
Pies zakopuje jedzenie – złe nawyki żywieniowe
Zdarza się natomiast, że pies może chować jedzenie w ziemi ze względu na swoje złe nawyki żywieniowe. Najczęściej dochodzi do tego, gdy podajemy pupilowi zbyt dużą porcję posiłku. Zwierzę naje się, ale nie pozwoli, by reszta podarowanego mu pożywienia poszła na zmarnowanie. Wtedy właśnie pies może postanowić zamagazynować resztki jedzenia w ziemi i odkopać je, gdy znów poczuje się głodny. W takiej sytuacji warto nieco zmniejszyć ilość podawanej psu karmy.
Do tego dochodzi też żywieniowa monotonia. Zdarza się, że psy zakopują te posiłki, które zwyczajnie się im przejadły, gdyż są podawane za często. Czworonogi, tak jak ludzie, muszą mieć dietę absolutnie zbilansowaną, bogatą w różne wartości odżywcze. Warto o tym pamiętać.
Pies zakopuje jedzenie z nudów
Najczęściej jednak psy zakopują jedzenie z nudów. Tak – czworonogi rozkopują ogrody czy trawniki, by zwrócić na siebie uwagę lub po prostu miło spędzić czas. Dla pupila wykopanie dołu, schowanie do niego własnego skarbu i zasypanie dziury, to po prostu doskonała zabawa, a przy okazji sposób na to, by odciągnąć właściciela od innych czynności i np. namówić go na wspólną, może nieco inną od grzebania w glebie rozrywkę.
Pamiętajmy, że psy chowają w ziemi nie tylko jedzenie. Zdarza się często, że zakopują również swoje ulubione zabawki. Szczególnie ten drugi przypadek dokładnie wskazuje, że takie zachowanie wynika z nudy.
Czy pies jest w stanie znaleźć zakopane jedzenie?
Oczywiście. I co ciekawe – nie musi nawet dokładnie pamiętać, gdzie zakopany został dany smakołyk. Czworonogi mają doskonale rozwinięty zmysł węchu. Z łatwością są więc w stanie rozpoznać, w którym miejscu schowały wybrany przysmak.
Jak oduczyć psa zakopywania jedzenia?
Zakopywanie jedzenia nie jest niczym szkodliwym dla samego psa. Problem stanowi jedynie fakt, że w ten sposób czworonóg może łatwo zniszczyć nasz starannie zaprojektowany i pielęgnowany ogród. Czy da się z tym jakoś walczyć?
Aby oduczyć psa zakopywania jedzenia, kluczowe jest zrozumienie przyczyn tego zachowania, które mogą wynikać z instynktu gromadzenia zapasów lub z poczucia niepewności. Warto zadbać o regularne, spokojne posiłki, podczas których pies nie będzie czuł się zagrożony ani przytłoczony. Ważne jest też odpowiednie dopasowanie porcji do jego potrzeb, aby nie czuł konieczności przechowywania resztek. Jeżeli zauważysz, że pies próbuje ukryć jedzenie, spróbuj go rozproszyć, oferując zabawę lub spacer, co odwróci jego uwagę od zakopywania.
Zawsze należy zachować spokój. Nie krzyczmy na psa, za to okażmy mu zrozumienie. Zakopywanie jedzenie może nasilić się np. podczas naszej nieobecności i będzie wynikać z tęsknoty. Wtedy warto poświęcić psu więcej czasu, by dać mu poczucie całkowitego bezpieczeństwa.