Czy pies może pić piwo?

Czy pies może pić piwo?

Pytanie zawarte w tytule może być dla wielu osób oburzające, a odpowiedź na nie wydaje się w zasadzie oczywista. Nie zmienia to faktu, że nie brakuje właścicieli czworonogów, którzy zastanawiają się nad tym, czy poczęstować swojego pupila złotym trunkiem lub o zgrozo regularnie to robią. Jak to zatem jest? Czy pies może pić piwo?

Spis treści

Piwo i pies – co trzeba wiedzieć?

Bez owijania w bawełnę – pies pod żadnym pozorem nie powinien pić piwa, ani żadnego innego napoju zawierającego alkohol. Nawet niewielka dawka tego ostatniego może być dla zwierzęcia po prostu niebezpieczna.

W przypadku człowieka alkohol pełni funkcję pewno rodzaju „rozluźniacza”. Ludzie spożywają napoje zawierające tę substancję mniej lub bardziej świadomie, zdając sobie sprawę z efektów ich działania. U psa taka wiedza nie występuję. Gdy zwierzę napije się alkoholu, a ten zacznie działać, wówczas czworonóg nie tylko staje się mniej mobilny, ale jednocześnie kompletnie zdezorientowany, co niepotrzebnie zwiększa u niego poziom stresu.

Oczywiście nie tylko o zdenerwowanie psa chodzi. Alkohol jest substancją dla organizmu szkodzącą. Zwykle przy niewielkiej ilości wypitego piwa nie powinno zdarzyć się zwierzęciu nic złego. Jednak istnieje ryzyko, że czworonóg wykaże bardzo słabą tolerancję na alkohol, co może skutkować wystąpieniem wymiotów, biegunki, bólu brzucha, odwodnienia, nadpobudliwości, problemów z chodzeniem. Wówczas od razu należy skonsultować się z weterynarzem, by oszczędzić pupilowi cierpienia i jak najszybciej doprowadzić go do trzeźwości.

Jaka dawka alkoholu jest niebezpieczna dla psa?

Trudno powiedzieć, ile alkoholu jest w stanie przyswoić organizm psa, zanim pojawią się u zwierzęcia pierwsze objawy upojenia. Wszystko zależy od wagi czworonoga, zawartości żołądka, indywidualnych uwarunkowań. Natomiast z całą pewnością można powiedzieć, że alkohol zawarty w piwie jest psu absolutnie zbędny. Złocisty trunek, tak uwielbiany przez ludzi, nie wnosi nic wartościowego do psiej diety. Nie ma więc sensu częstować takim napojem swojego czworonoga i robić z niego przedmiot domowych testów.

Pies pije piwo – jakie organy są szczególnie zagrożone?

Alkohol może być niezwykle szkodliwy dla psów, wpływając negatywnie na różne organy i układy w ich ciałach. Pierwszym z nich jest układ nerwowy, na który alkohol działa depresyjnie. To nierzadko prowadzi do problemów z równowagą, oszołomienia, dezorientacji, a w ciężkich przypadkach do śpiączki.

Wątroba psa, podobnie jak u ludzi, próbuje metabolizować alkohol. Jednak psy mają mniejszą zdolność do detoksykacji alkoholu, co może skutkować uszkodzeniem tego narządu i jego niewydolnością. Alkohol wpływa również negatywnie na nerki, ponieważ może prowadzić do odwodnienia, co obciąża te narządy i rodzi ryzyko ich uszkodzenia.

Układ sercowo-naczyniowy psa również cierpi z powodu spożycia alkoholu. Może dojść do nieregularności rytmu serca, nadciśnienia oraz innych problemów związanych z funkcjonowaniem serca i naczyń krwionośnych. Ponadto alkohol podrażnia błonę śluzową żołądka i jelit.

Kolejnym zagrożeniem jest wpływ alkoholu na układ oddechowy psa. W przypadku zatrucia alkoholem pies może mieć trudności z oddychaniem, co w skrajnych przypadkach grozi wręcz śmiercią. Objawy zatrucia alkoholem u psa mogą obejmują również wspomniane już wymioty, dezorientację, brak koordynacji, nadmierne ślinienie się, drżenie, a nawet napady drgawek. Jeśli istnieje podejrzenie, że pies spożył alkohol, należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem, aby zapewnić mu odpowiednią pomoc.

Czy pies może pić piwo bezalkoholowe?

W ostatnich latach sklepowe półki wypełniły się piwami niezawierającymi w sobie alkoholu. Czy takie napoje nadają się do spożycia przez psa? W teorii – tak. A ściślej rzecz ujmując, piwo bezalkoholowe nie stwarza takiego zagrożenia dla zdrowia jak klasyczne chmielowe napoje z procentami. Zasadne wydaje się jednak zadanie pytania – po co w ogóle podawać psu jakiekolwiek „ludzkie” piwo? Produkt ten nie tworzy się z myślą o zwierzętach, więc nie stanowi dla nich cennego uzupełnienia diety. O wiele lepiej jest swojemu czworonogowi podstawić pod nos miskę świeżej, czystej wody.

Co ciekawe – wymyślono już nawet piwa specjalne dla psów. To w gruncie rzeczy napój o smaku np. wybranego mięsa, bogaty w różne cenne dla psa składniki. Jeśli już bardzo chcemy, by nasz czworonożny przyjaciel napił się czegokolwiek zbliżonego do naszego, ludzkiego trunku tego rodzaju, to najlepiej rozejrzeć się z tego typu produktem.