Czy pies może jeść truskawki? Rozwiewamy wątpliwości!

Czy pies może jeść truskawki? Rozwiewamy wątpliwości!

Truskawki uwielbiają chyba wszyscy. Ich słodki, orzeźwiający smak przywołuje zwykle same pozytywne skojarzenia związane przede wszystkim z początkiem lata oraz wakacji. Truskawki często znajdują się na liście ulubionych przysmaków również u psów. Czy jednak czworonogi powinny je jeść? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Spis treści

Co dobrego kryje się w truskawkach?

Truskawki są bogatym źródłem różnych wartości odżywczych i substancji korzystnych dla zdrowia. Zawierają dużą ilość witaminy C (więcej nawet od cytrusów), która wspiera układ odpornościowy i działa jako silny antyoksydant wspomagający ochronę komórek przed uszkodzeniami. To także cenne źródło kwasu foliowego, niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i produkcji czerwonych krwinek. Truskawki dostarczają błonnika, który wspomaga trawienie i utrzymanie zdrowej wagi. Ponadto, zawierają antocyjany, odpowiedzialne za czerwony kolor owocu. Mają one właściwości przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. W truskawkach znajdują się także mangan, który jest ważny dla zdrowia kości i metabolizmu, oraz witamina K, wspomagająca krzepnięcie krwi. Dzięki niskiej zawartości kalorii i naturalnej słodyczy, truskawki są zdrową przekąską, która dostarcza wielu niezbędnych składników odżywczych.Warto dodać, że truskawki posiadają bardzo niski indeks glikemiczny.

Czy można podawać psu truskawki?

W zasadzie tak. W składzie truskawek nie znajdują się żadne substancje czy elementy, które stanowiłyby dla psa zagrożenie. Można nawet powiedzieć, że owoc ten stanowi wartościowe uzupełnienie psiej diety w okresie letnim. Jednocześnie należy wspomnieć o pewnych zastrzeżeniach. Truskawki nie powinny stanowić podstawowego posiłku psa. Jeśli czworonóg będzie je jadł w nadmiarze i często, z pewnością negatywnie odbije się to na jego zdrowiu. Ponadto warto sprawdzić, czy psiak nie jest czasem uczulony na ten przysmak. Takie sytuacje są wbrew pozorom dość częste, a reakcja alergiczna na truskawki bywa nie tylko nieprzyjemna dla zwierzęcia, ale też niebezpieczna dla jego życia. Typowe objawy takiej nietolerancji to chociażby zmiany skórne, nagła opuchlizna ciała, problemy z oddychaniem. Jeśli którykolwiek z tych symptomów pojawi się u psa po zjedzeniu truskawek, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc do weterynarza.

Ile truskawek może zjeść pies?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile dokładnie truskawek może zjeść pies, by owoc ten mu nie zaszkodził. Wiele zależy od masy czworonoga i jego indywidualnych uwarunkowań. Na pewno w każdym przypadku należy zachować umiar. Maksymalnie kilka sztuk truskawek powinno wystarczyć, by zaspokoić potrzebę pupila na skosztowanie tego letniego przysmaku.

Zjedzone w nadmiarze truskawki mogą doprowadzić do różnych dolegliwości żołądkowych – np. biegunki czy wymiotów. Nie przesadzajmy więc z częstowaniem naszych czworonożnych podopiecznych tym smakołykiem. W teorii nie jest on dla nich szkodliwy, ale też nie stanowi dla nich podstawy diety. Przyswojony w nadmiarze niemal na pewno uruchomi w organizmie zwierzaka pewne reakcje obronne.

Jak podawać psu truskawki?

Pies może jeść surowe truskawki. Oczywiście podawać należy jedynie jadalną, czerwoną część owocu, bez szypułek. W przypadku starszych psiaków, pozbawionych zębów, można zaserwować im truskawki w formie zmiksowanej. Z kolei w upalne dni dobrym pomysłem będzie poczęstowanie psa zamrożonymi owocami. Truskawki nadają się też do stworzenia wszelakich deserów. Pamiętać jedynie należy, by do ich stworzenia użyć innych produktów, które pies jest w stanie bezpiecznie spożyć.