Czy pies może jeść śnieg?

Czy pies może jeść śnieg?

Śnieg to w gruncie rzeczy woda, więc wydaje się dla psa (a konkretnie dla jego układu trawiennego) zupełnie niegroźny. I tak rzeczywiście jest, o ile czworonóg zje niewielką ilość białego, zimowego puchu. Problemy mogą się natomiast pojawić, gdy spożywanie śniegu przez naszego pupila stanie się normą. Dlaczego? Wyjaśniamy!

Spis treści

Dlaczego psy jedzą śnieg i lód?

Na wstępie warto wyjaśnić, dlaczego psy jedzą śnieg i lód. Powodów jest kilka. Po pierwsze – ciekawość i ekscytacja. Psy reagują na biały puch lecący z nieba trochę jak małe dzieci – to dla nich coś nowego, ciekawego, idealnego do zabawy. Szczególnie w ten sposób opady śniegu odbierają szczeniaki. Psiaki chcą dokładnie zapoznać się z tego typu nowością, korzystając ze wszystkich zmysłów, a więc również ze smaku.

Innym powodem jest chęć zaspokojenia pragnienia. Psom może bowiem w trakcie zimowych zabaw zwyczajnie zaschnąć w pysku, szczególnie jeśli zwierzę nie napiło się wody z miski przed wyjściem z domu. Z racji tego, że wiele naturalnych źródeł wody jest w tym czasie zamarznięta, śnieg staje się idealnym (przynajmniej w ocenie psa) sposobem na nawodnienie organizmu.

Oprócz tego chłodny śnieg idealnie nadaje się do schłodzenia ciała. Może to wydawać się dziwne, ale jeśli pies bardzo intensywnie spędza czas na świeżym powietrzu, a temperatura na zewnątrz nie spada do bardzo niskiego pułapu, to ciało zwierzęcia może się zagrzać i oczekiwać chwilowego ochłodzenia. To natomiast zapewni właśnie śnieg.

W skrajnych przypadkach jedzenie śniegu wynika ze złych nawyków oraz zaburzeń odżywiania.

Dlaczego psy nie powinny jeść śniegu?

Przede wszystkim dlatego, że łatwo w ten sposób o wyziębienie, a w konsekwencji infekcję i spore problemy. Mimo wszystko należy pilnować tego, by zwierzę podczas spaceru czy zabaw na świeżym powietrzu nie wychładzało się nadmiernie, gdyż to wcale nie jest korzystne dla jego zdrowia. Najczęstsze występujące u psów kłopoty po zjedzeniu sporej ilości śniegu to zapalenie migdałków, bóle brzucha, wymioty, gorączka.

Nie zapominajmy, że śnieg sam w sobie jest brudny, a leżąc na ziemi zanieczyszczają go dodatkowo smog, odchody innych zwierząt, spaliny, sól i inne chemikalia. Nadmierne spożycie białego puchu z taką „wkładką” doprowadzi do podrażnienia żołądka i wywołania poważnych komplikacji zdrowotnych. Wspomniana sól używana do posypywania dróg jest w stanie uszkodzić psie nerki.

Jak oduczyć psa jedzenia śniegu?

Aby oduczyć psa jedzenia śniegu, kluczowe jest konsekwentne stosowanie odpowiednich metod szkoleniowych oraz zapewnienie alternatyw, które zaspokoją jego naturalne potrzeby. Przede wszystkim warto wprowadzić komendę zakazu, taką jak „nie rusz” lub „zostaw” i regularnie ćwiczyć jej stosowanie w różnych sytuacjach. Nagrodzenie psa smakołykiem lub pochwałą, gdy zignoruje śnieg, wzmocni jego pozytywne zachowanie. W trakcie spacerów należy utrzymywać pełną kontrolę nad czworonogiem, używając smyczy, co pozwala zapobiec niepożądanym zachowaniom. Ważne jest również, aby przed spacerem psiak napił się czystej wody w domu. Jeśli wiemy, że nasz pupil często potrzebuje ugasić pragnienie, należy zaopatrzyć się w dostęp do świeżej wody również w trakcie zabaw na zewnątrz czy podczas spaceru.