Czy pies może jeść płatki kukurydziane?

Czy pies może jeść płatki kukurydziane?

Płatki kukurydziane to popularny produkt spożywczy wśród ludzi, który służy przede wszystkim do stworzenia prostego dania śniadaniowego. Idealnie komponują się przede wszystkim z mlekiem, jogurtem czy skyrem. Czy jednak płatki śniadaniowe są odpowiednie dla psów? Rozwiewamy wątpliwości!

Spis treści

Płatki kukurydziane – wartości odżywcze

Kukurydziane płatki śniadaniowe dostarczają energii dzięki zawartości węglowodanów, w tym cukrów prostych i skrobi. Zawierają białko, które wspiera odbudowę tkanek, oraz niewielką ilość tłuszczu, co sprawia, że są produktem niskokalorycznym. Wzbogacane są w witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, kwas foliowy) oraz witaminę D, które wspomagają metabolizm, funkcje neurologiczne i zdrowie kości. Płatki te zawierają również minerały takie jak żelazo, magnez i wapń, kluczowe dla transportu tlenu, pracy mięśni i zdrowych kości. Obecność błonnika pokarmowego wspiera trawienie i może pomóc w kontrolowaniu wagi.

Płatki kukurydziane dla psa – czy można je podawać pupilowi?

Płatki kukurydziane ogólnie nie są dla psa szkodliwe i można nimi częstować pupila, przy czym należy pamiętać o tym, że produkt ten nie powinien stanowić podstawy diety czworonoga.

Przyjrzymy się bowiem temu, z czego zrobione są płatki kukurydziane. Ich podstawowy składnik to oczywiście kukurydza, która sama w sobie nie szkodzi psu. Ostateczny produkt zawiera jednak czasem sól, cukier i różne dodatki smakowe, a te w diecie psa (szczególnie w nadmiarze) są absolutnie niewskazane.

Śniadaniowe płatki kukurydziane są także bogate w błonnik. Ten oczywiście wspomaga pracę jelit – jest więc korzystny dla układu trawiennego. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i psy. Jeśli jednak produkt ten zdominują psią dietę, to prawdopodobnie równowaga trawienna naszego zwierzaka zostanie zachwiana, a to z kolei doprowadzi do różnego rodzaju problemów żołądkowych.

Warto podkreślić, że psy są z natury mięsożerne. Ważne jest więc, by dieta czworonoga była bogata w produkty dostarczające chociażby w białko odzwierzęce, tłuszcze tego samego pochodzenia (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku), witaminy i minerały. Płatki kukurydziane tych substancji nie zawierają.

Reasumując – jeśli od czasu do czasu damy psu przegryźć psu garść płatków kukurydzianych, to prawdopodobnie nic złego się nie wydarzy. Gorzej, gdy produkt ten będzie stanowić podstawę psiego menu. W ten sposób narażamy naszego zwierzęcego przyjaciela na niedobory odżywcze, co z kolei jest niezwykle groźne dla jego zdrowia oraz prawidłowego rozwoju.

A może płatki kukurydziane z mlekiem? Czy pies powinien to jeść?

Nie jest to najlepszy pomysł. Płatki same w sobie stanowią mało atrakcyjne urozmaicenie psiej diety. Z kolei mleko zalicza się do tych produktów, z którymi czworonogi mają często problem z bezproblemowym strawieniem. Nie do rzadkości należą sytuacje, gdy zwierzę po wypiciu mleka dostaje np. rozwolnienia. Dlatego bez względu na to, jak dużą tolerancją na produkty mleczne wykazują się nasze psy, lepiej unikać częstowania ich płatkami z mlekiem. To samo tyczy się wariantu tego dania z jogurtem.

Zobacz także: Kefir dla psa – czy to dobry pomysł?

Czy płatki kukurydziane mogą u psa wywołać reakcję alergiczną?

Tak, płatki kukurydziane mogą u psa wywołać reakcję alergiczną. Choć kukurydza jest mniej powszechnym alergenem niż niektóre inne składniki, u niektórych psów może wywołać reakcję alergiczną lub nietolerancję. Objawy mogą obejmować swędzenie skóry, wysypki, problemy trawienne, takie jak biegunka czy wymioty, oraz inne reakcje skórne. Jeśli zauważysz u swojego psa jakiekolwiek niepokojące objawy po spożyciu płatków kukurydzianych, najlepiej skonsultować się z weterynarzem.