Czy Twój czworonożny przyjaciel patrzy na Ciebie z błyszczącymi oczami, gdy kroisz świeży bochenek chleba? Wiele osób zastanawia się, czy podzielenie się tym popularnym produktem z psem jest dla zwierzęcia bezpieczne. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Czy pies może jeść chleb? Jaki rodzaj pieczywa jest dla niego najlepszy? Czego unikać?
Spis treści
- Czy chleb jest dla psa groźny?
- Czy pies powinien jeść chleb?
- Czy jakiś rodzaj chleba jest dla psa dobry?
- Chleb suchy a może kanapka?
Czy chleb jest dla psa groźny?
Chleb sam w sobie nie powinien dla psa stanowić żadnego zagrożenia. Jest to bowiem produkt dość prosty, który nie zawiera żadnych toksycznych czy szkodzących zdrowiu zwierzęcia substancji. Wyjątek stanowi jedynie dodana do wypieku sól. Tę pies nie jest w stanie łatwo wydalić, gdyż nie zachodzi u niego zjawisko pocenia się. Jeśli więc dieta naszego czworonoga obfituje w słone rzeczy, to nadmiar tej substancji rzeczywiście stanowi dla niego problem.
Jak to jednak w życiu bywa – we wszystkim należy zachować umiar. Jeśli pies „poczęstował” się pajdą świeżego chleba, a na co dzień ma jednak odpowiednią dla siebie, zbilansowaną dietę, nie powinniśmy mieć żadnych powodów do niepokoju. Chyba że po spożyciu pieczywa zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, mogące świadczyć o wystąpieniu reakcji alergicznej, np. na zawarte w tego rodzaju produktach zboża. Wówczas należy od razu zgłosić się po pomoc do weterynarza.
Czy pies powinien jeść chleb?
To że chleb z reguły nie stanowi zagrożenia dla psa, nie oznacza od razu, by serwować pieczywo naszemu pupilowi każdego dnia. Taki produkt powinien być przez czworonoga jedzony jedynie okazjonalnie. Wspomniana zawartość soli to jedno z przeciwwskazań, do raczenia zwierzęcia wypiekami w sposób regularny. Chleb jest też bardzo bogaty w węglowodany, a to sprawia, że bywa ciężkostrawny. U niektórych psów może więc pojawić się problem ze sprawnym strawieniem takiego posiłku. A jeśli chleb pojawia się w psim menu bardzo często, wówczas istnieje poważnego ryzyko wystąpienia u naszego zwierzaka problemu z otyłością.
Czy jakiś rodzaj chleba jest dla psa dobry?
Z reguły powinniśmy unikać częstowania psa chlebem. Jak zostało wspomniane – spożycie tego produktu raz na jakiś czas nie powinno stanowić większego problemu. Jednak regularne karmienie czworonoga pieczywem, bez względu na jego odmianę, należy uznać po prostu za niewskazane. Oczywiście, podobnie jak w przypadku ludzi, najmniej korzystne jest jedzenie białego pieczywa, a także wszelkich chlebów zwierających różne dodatki. Złym pomysłem będzie serwowanie pupilowi chleba tostowego czy różnego rodzaju drożdżówek.
Pewną alternatywą jest pieczenie chleba w sposób samodzielny, bez soli i innych dodatków, które byłyby dla psa szkodliwe. Tu jednak cały czas ważny jest umiar. Jednorazowo podane pieczywo nie zaszkodzi psu (o ile nie jest uczulone na któryś ze składników gotowego produktu), ale regularne karmienie zwierzęcia w ten sposób w dłuższej perspektywie na pewno negatywnie odbije się na jego zdrowiu.
Chleb suchy a może kanapka?
Unikajmy częstowania psa kanapkami z różnymi dodatkami. Jeśli pies nie trawi laktozy, to zaszkodzić mu może nawet masło czy ser. Tu znów należy podkreślić, że warto zachować zdrowy umiar. Zdarza się, że w czasie jedzenia coś spadnie nam na ziemię, a takie pożywienie następnie pada łupem naszego czworonoga. Jednorazowe zjedzenie nawet bardzo wymyślnej kanapki przez psa raczej nie zrobi mu krzywdy. Po prostu należy unikać takiego żywienia zwierzęcia każdego dnia.
Co ciekawe – nie ma żadnej różnicy, czy pies zje chleb świeży czy czerstwy (byle oczywiście nie był spleśniały). Wartości odżywcze w obu przypadkach są identyczne, a jedyne co różni oba warianty przekąski to jej konsystencja oraz komfort jedzenia. Z racji tego, że chleb nie stanowi dla psiej diety ważnego dodatku, nie ma co na siłę rozmiękczać starego chleba, by zwierzę zjadło taki posiłek. Jeśli psiak nie chce spożyć takiego wypieku, to ma ku temu swoje powody, a my nie powinniśmy go do tego zmuszać.