Czy pies może jeść arbuza? Podpowiadamy!

Czy pies może jeść arbuza? Podpowiadamy!

Arbuz – jeden z najpyszniejszych owoców, którego smakiem możemy rozkoszować się letnią porą. Idealna chłodna przekąska dla każdego, kto np. wypoczywa nad wodą lub po prostu korzysta z uroków najcieplejszego okresu w roku. Mówiąc „dla każdego”, mamy oczywiście na myśli ludzi. A jak jest z psami? Czy czworonogi mogą bezpiecznie zjeść arbuza? Rozwiewamy wątpliwości!

Spis treści

Co tak naprawdę zawiera arbuz?

Arbuz to owoc o niskiej kaloryczności i wysokiej zawartości wody, co czyni go idealnym na gorące dni. Jest bogaty w witaminę C, która wspiera układ odpornościowy, oraz witaminę A, korzystną dla wzroku. Zawiera również ważne minerały, takie jak potas, magnez i żelazo. Arbuz jest źródłem likopenu, silnego przeciwutleniacza chroniącego komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, oraz cytruliny, aminokwasu wspierającego zdrowie układu krążenia. Dzięki tym składnikom arbuz nie tylko doskonale nawadnia organizm, ale także wspomaga zdrowie serca i ogólne dobre samopoczucie.

Arbuz jest jednocześnie bardzo mało kaloryczny. Sto gramów owocu to zaledwie 30 kcal. To równocześnie źródło sporej dawki cukru pod postacią fruktozy. Indeks glikemiczny arbuza wynosi zawrotne 75.

Czy zatem pies może jeść arbuzy?

Nie ma większych przeciwwskazań do tego, by pies zjadł arbuza. Produkt ten nie zawiera żadnych substancji, które byłyby dla czworonoga skrajnie niebezpieczne. Jak to jednak ze wszystkim bywa, należy zachować umiar.

Owoc można podawać psu, ale w niewielkich ilościach. Głównie ze względu na sporą zawartość cukru. Jak wiadomo – jego nadmierna ilość nie jest wskazana ani w diecie ludzkiej, ani w psiej, dlatego nie można przesadzić z częstowaniem swojego pupila tym wyjątkowym, letnim przysmakiem. Natomiast kilka kęsów słodkiego i soczystego arbuza w większości przypadków nie powinno wywołać żadnych niepożądanych skutków.

Kiedy pies nie powinien jeść arbuzów?

Arbuz to nie jest najlepsza przekąska dla psich diabetyków. Jeśli nasz czworonóg zmaga się z cukrzycą, lepiej nie ryzykować i nie podawać mu do jedzenia takiej przekąski. Również otyłe psiaki powinny uważać na ten owoc. Duże ilości cukru raczej nie pomogą w skutecznym zbijaniu wagi. Ponadto zdarzają się psy, które są uczulone na różne owoce, w tym właśnie na arbuzy. Wówczas po zjedzeniu na pewno zauważymy u zwierzaka niepokojące objawy świadczące o pojawieniu się reakcji alergicznej. W takim przypadku konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z weterynarzem.

Jak podawać psu arbuza?

Najlepiej w niewielkich kawałkach. Oczywiście pies może jeść jedynie czerwoną – jadalną część owocu. Nie podajemy zwierzęciu zielonej skórki. Dla bezpieczeństwa, a także zmniejszenia ryzyka, ze psiak pogardzi owocem, najlepiej podać mu do zjedzenia fragment arbuza pozbawiony pestek.

Arbuz dla psa może stanowić urozmaicenie diety!

Warto zdawać sobie sprawę, że arbuz (oczywiście w niewielkich ilościach) może stanowić ciekawe urozmaicenie psiej diety, szczególnie w upalne dni. Duża zawartość wody ukryta w tym owocu idealnie uzupełni proces nawadniania organizmu. Jednocześnie nie można potraktować arbuza jako pełnego zamiennika dla zwyczajnej wody pitnej.