Jak zaskarbić miłość psa?

Jak zaskarbić miłość psa?
Share

Zdobycie psiego serca jest zadaniem prostym tylko z pozoru. Nie wystarczy karmić, głaskać i wyprowadzać na spacer. Na miłość psa trzeba sobie zapracować.

To oczywiście nie oznacza, że należy zwierzęciu pozwalać na wszystko. Przeciwnie – potrzebuje ono zakreślenia granic i wyznaczenia jasnych zasad. Odstępowanie od nich nie sprzyja więzi, bo dezorientuje czworonoga. Może właśnie z tego względu na odpowiedzialnego pana bardziej nadają się dorośli niż dzieci.

Potrzebuje przewodnika

Pies kocha bezwarunkowo, wyczuwa nasze emocje. Bacznie nas obserwuje i potrafi dostrzec nawet drobne gesty człowieka, zmianę postawy jego ciała i nastroju. Nie może jednak reagować z niepokojem na zachowania opiekuna – w takim przypadku to nie miłość, lecz strach sprawia, że czworonożny przyjaciel jest nam posłuszny.

Dawniej uważano, że w rodzinie pies rekonstruuje relacje będące atawistycznym dziedzictwem i szuka swojego miejsca w stadzie, bo skoro psy są spokrewnione z wilkami, to w ich świecie powinny obowiązywać wilcze zasady hierarchii. Panowało więc przekonanie, że człowiek musi wcielić się w rolę osobnika alfa, zanim w rodzinie zechce dominować pies.

Jednak dziś obserwować można odejście od tej teorii. Bo skoro każda potrzeba zwierzęcia pozostającego w relacji z człowiekiem jest zaspokajana przez tego ostatniego, ten pierwszy nie musi o nic walczyć ani niczego zdobywać. Opiekun psa nie musi więc powadzić gry opartej na dominacji i próbie sił. Owszem, może zostać przewodnikiem psa, ale mądrym i działającym na pozytywnych bodźcach.

Jak zasłużyć na miłość?

Można uznać, że aby zdobyć psie serce, wystarczy po prostu o psa dbać. Troszczyć się o niego od szczeniaka, uczyć reagowania na proste komendy podczas pozytywnego szkolenia. Zawsze trzeba nagradzać wszystkie sukcesy podopiecznego (smakołyki powinny być obowiązkowym rekwizytem podczas nauki). Nie można zapominać o codziennych pieszczotach – głaskaniu, czochraniu, poklepywaniu. Pies potrzebuje kontaktu, również i tego werbalnego. Na ogół czworonogi świetnie reagują na monologi opiekuna i potrafią się nimi cieszyć po swojemu.

Oddany przyjaciel

Pies na każdym kroku demonstruje miłość do właścicieli. Jest mu smutno, gdy opiekun opuszcza dom i zostawia pupila samego. Za to powracający właściciel ma zagwarantowane serdeczne przywitanie. Oddanie i miłość widać w psim wzroku, którego zwierzę nie spuszcza z człowieka. Pies obserwuje swojego pana z prostej, naturalnej potrzeby – to okoliczności, w których jego organizm wydziela oksytocynę, zapewniającą mu poczucie bezpieczeństwa.

Kocha do szaleństwa

Łatwo jednak o pochopną interpretację skrajnych zachowań czworonoga. Czasem wydaje nam się, że tęsknota psa objawia się prawdziwie rozpaczliwymi reakcjami. Może to być nieustające wycie lub buntownicze niszczenie przedmiotów domowych. Nie jest to jednak objaw ogromnej miłości, lecz paniczny strach przed rozłąką.

To lęk separacyjny, schorzenie dotykające także psy otoczone staranną, troskliwą opieką; w pewnym sensie to nawet efekt wyjątkowego związku zwierzęcia z człowiekiem.

Musimy być świadomi, że pies naprawdę cierpi i potrzebuje fachowej pomocy. Dużą ulgę przynieść mogą w takiej sytuacji preparaty takie jak Adaptil, których skład, identyczny z naturalnymi feromonami, pozwala zwierzęciu radzić sobie z wieloma stresującymi problemami.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.