Jak zapewnić psu odpoczynek?

Jak zapewnić psu odpoczynek?
Share

Relaks należy się każdemu. Kiedy my wypoczywamy na plenerowych piknikach, towarzyszące nam psy muszą – dla dobra wszystkich – reagować na wiele komend, poddać się dyscyplinie, chodzić na smyczy. A kiedy mają się zrelaksować? Zadbajmy o to, by i nasz czworonożny przyjaciel również miał chwilę na zasłużony odpoczynek.

Spora ilość problemów naszych psów wynika ze stresu. W terapii behawioralnej praca nad każdym psim kłopotem zaczyna się od dwutygodniowego okresu odstresowującego. Zdarza się, że po jego zakończeniu niektóre problemy znikają same, a inne łagodnieją stopniowo. Taką procedurę przeprowadzić możemy bardzo łatwo bez pomocy specjalisty.

Odpoczynek psa – przerwa w tresurze

Co zatem zrobić, by dać naszemu podopiecznemu chwilę wytchnienia? Sposobów jest więcej niż nam się wydaje i są naprawdę proste w realizacji.

Zadbajmy, by komendy pomagały nam w niektórych sytuacjach z psem, ale nie sterowały całym jego życiem. Nieustająca kontrola przeprowadzana za pomocą rozkazów i zakazów sprawia, że zwierzęta nie mogą podejmować samodzielnie żadnej inicjatywy, są nieustannie strofowane, karcone i sprowadzane do pionu. Wówczas komunikacja człowiek – pies opiera się na wydawaniu komend przez ludzi i wykonywaniu ich przez zwierzęta.

Tymczasem nie wszystkie rozkazy mają logiczne uzasadnienie. Dlaczego nie możemy pozwolić psu wskoczyć na kanapę, pozaczepiać i obwąchać przybyłych gości, zajrzeć do wniesionych do domu reklamówek z zakupami? Pozwalajmy na zaspokajanie psiej ciekawości. W końcu zakładamy przecież, że jest członkiem naszej rodziny.

 Przewidujmy zachowania psa

Jeśli naprawdę nie chcemy dopuszczać do pewnych zachowań psa, wyprzedzajmy jego działanie. Skoro czworonóg lubi zaglądać do siatek z zakupami, powinniśmy je od razu po wejściu do domu postawić na stole. Gdy w domu zjawiają się goście, wystarczy dać psu zabawkę lub smakołyk, by odwrócić jego uwagę. Przybyłe osoby możemy poprosić, by nie reagowały na zaczepki pupila.

Nie hamujmy psiej natury

Poznawanie świata za pomocą węchu i dotyku to psi sposób na poznawanie świata. Taka jest więc natura naszego czworonoga. Dopuśćmy do siebie myśl, że jeśli chcemy dzielić życie ze szczęśliwym psem, musimy pogodzić się z pewnymi jego zachowaniami. Nie możemy tłumić zwierzęcia, tłamsić i wymuszać nienaturalnych reakcji. A przede wszystkim powinniśmy pozwolić mu żyć pełnią życia. Dzięki temu nasz pies pewny siebie, zadowolony i odprężony.

Co sprawia psu przyjemność?

Pies czuje się szczęśliwy, gdy go głaszczesz i dotykasz. Nie ma chyba przeszkód, by poświęcić kwadrans na zrobienie pupilowi prawdziwej przyjemności w postaci relaksującego i intuicyjnego dotyku.

Bądźmy też gotowi na różne nowinki, podnoszące jakość psiego życia. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by podnosić każdym możliwym sposobem jakość życia naszego czworonożnego towarzysza. Jeśli stresuje się on nadmiernie, wypróbujmy dostępne na rynku preparaty, na przykład Adaptil, syntetyczny odpowiednik naturalnego feromonu. Środek ten skutecznie pomaga psom w każdym wieku radzić sobie ze stresującymi sytuacjami.

 

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.