Wakacje z psem – jak je zorganizować?

Wakacje z psem – jak je zorganizować?
Share

Okres urlopowy wcale nie musi wiązać się z rozstaniem ze swoim psem lub rezygnacją z pasjonujących podróży. Jeśli zaplanujmy wszystko starannie i odpowiednio się przygotujemy, możemy przeżyć wspólnie fantastyczną przygodę wakacyjną. Ale warto pamiętać o pewnych zasadach, aby nie zgotować piekła sobie, psu albo otoczeniu.

Właściciele zakochani w swoich pupilach przekonują, że zwiedzać świat można nawet nie z jednym, ale i większą gromadką podopiecznych. Najlepiej jednak z góry wykluczyć drogę lotniczą – traumatyczną podróż w luku bagażowym chyba trudno zaliczyć do najprzyjemniejszych doznań. Pies przyzwyczajany od wczesnych chwil życia do przemieszczania się w samochodzie lub w pociągu każde kolejne zaproszenie do wyjazdu powita tak, jak trzeba – jak drogę ku przygodzie.

Wakacje z psem – gdzie wejdziemy z czworonogiem?

W wielu zakątkach świata psy są witane zawsze serdecznie, z otwartymi ramionami przyjmuje się je w knajpach, na szlakach turystycznych, w miejskiej przestrzeni. W Polsce jeszcze nie zawsze możemy zasiąść z czworonogiem, nawet uwiązanym na smyczy, w restauracyjnych ogródkach, ale już coraz częściej widzieć można postawione w nich latem miski z wodą dla psów, co jest równoznaczne z zapraszaniem gości z czworonogami.

Hotele i miejsca noclegowe również bywają otwarte na wizyty gości ze zwierzętami. W kraju również pod tym względem sytuacja się poprawia z roku na rok.

Być może nie zwiedzimy wielu miejsc – kościołów, pałaców, muzeów, ale to też jest do wykonania, jeśli dwunożnych uczestników wyprawy jest więcej i gdy dobrze podzieli się role.

Najważniejsze są zasady

Wakacje z psem mogą być cudownym wspomnieniem, pod warunkiem, że pamiętać będziemy o pewnych zasadach. Ich wdrażanie powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej już w szczenięctwie podczas pierwszych podróży.

Pamiętać trzeba, że wszystkie codzienne czynności z psem ułatwi nauczenie go wykonywania komend „stój”, „do nogi”, „waruj”. Bez tego będziemy bezradni nawet na spacerze po osiedlu.

Zdyscyplinowany podopieczny jest godzien zaufania. Bo przecież w wielu sytuacjach to tylko my wiemy, że nie ma żadnych obaw, gdy zwierzak chce się np. przywitać z nieznanym sobie dzieckiem. Jego mama może przeżyć chwilę grozy. Nie sposób też usiedzieć w restauracji, gdy nieznający odmowy futrzak będzie chciał coś dostać z naszych talerzy lub zabierze się za żebranie przy stolikach obok.

Podróż z psem – zadbaj o szczepienia i formalności

Drugim podstawowym obowiązkiem właściciela, nie tylko z uwagi na wakacje, jest skrupulatna dbałość o wszelkie szczepienia. Na dodatek zaświadczenie o zaszczepieniu na wściekliznę należy zabrać ze sobą, choćby nawet w postaci zdjęcia dokumentu w telefonie. Ważne jest też fachowe zabezpieczeni przed pasożytami -kleszczami i insektami.

Podczas zagranicznych podróży trzeba mieć europejski paszport, jego koszt nie przekracza 100 złotych. Rzadko sprawdza się takie dokumenty, ale trzeba je mieć ze sobą.

Warto też zainstalować psu czip, który ułatwi jego poszukiwania, gdyby w drodze doszło do jakiejś przykrej przygody. W ostateczności, przy założeniu, że nikt nam nie będzie chciał psa podstępnie odebrać, można poprzestać na adresówce, czyli przypince do obroży zawierającej dane właściciela (telefon, mail, czy adres domowy).

Inne niezbędne gadżety

Zawsze, nawet gdy nasz przyjaciel jest łagodny jak baranek i reaguje na każde polecenie, miej przy sobie w podróży smycz i kaganiec. Może nie wystąpi potrzeba użycia tych przedmiotów, ale może trafić się sytuacja, że tego ktoś od nas zażąda.

Niezbędna podczas każdej podróży będzie miska na wodę. Świetnym rozwiązaniem są silikonowe pojemniki ze specjalnym wykładanym podajnikiem – tym sposobem mamy już pod ręką zapas płynu dla naszego pupila.

Podróż samochodem wymagać będzie szelek lub transportera – do jednego i drugiego warto przyzwyczajać zwierzaka od małego. Koniecznie trzeba będzie robić przerwy w podróży, najlepiej co 3-4 godziny. Najlepiej zatrzymywać się w miejscach, które umożliwiają rozprostowanie łap podczas niewielkiej przechadzki, napojenie psa, załatwienie przez niego potrzeby.

Dobrze będzie na czas podróży zaopatrzyć się w preparat Adaptil, będący syntetycznym odpowiednikiem psich feromonów. Pomoże on np. dostosować się czworonogom do nowego otoczenia oraz złagodzi stres wynikający z podróży.

Doświadczenie uczy, by zapewnić wystarczający zapas karmy, zwłaszcza gdy pies jest przyzwyczajony do jej konkretnego rodzaju. Nie wszędzie w europejskich sklepach znajdziemy identyczny pokarm, lepiej więc nie narażać czworonoga na alergie i sensacje żołądkowe.

 Nie proś się o mandat

Dbaj, by nie pojawiać się ze swoim zwierzęciem tam, gdzie nie będzie ono mile widziane. Unikaj więc miejsc, w których znajdziesz odpowiedni znaczek lub napis informujący o zakazie wprowadzania psów.

Podróżowanie z psem jest przyjemne i sprawia, że satysfakcję odczuwać będzie zarówno właściciel, jak i zwierzę. Wspólne aktywności rozwijają, uczą i łączą.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.