Sterylizacja lub kastracja psa

Sterylizacja lub kastracja psa
Share

Decyzja o interwencji w naturalną konstrukcję organizmu naszego psa nigdy nie jest łatwa. Jednak na taki krok, którego konsekwencją jest uniemożliwienie procesu rozmnażania, decyduje się coraz więcej świadomych i odpowiedzialnych właścicieli.

Zabiegami, które uniemożliwiają czworonogom się rozmnożyć są kastracja i sterylizacja. Zwyczajowo o tej pierwszej mówi się w kontekście samców, a o drugiej w przypadku samic. To jednak nieprawdziwe uproszczenie. Oba zabiegi mogą dotyczyć zarówno jednej, jak i drugiej płci zwierząt.

Sterylizacja – czym jest?

Polega ona na uniemożliwieniu rozmnażania bez usunięcia gonad. Można zastosować zabieg polegający na podwiązaniu nasieniowodów lub jajowodów. Jajniki i jądra wciąż produkują hormony, utrzymując popęd seksualny. Jednak niemożliwe jest rozmnażanie, bo nawet jeśli dojdzie do relacji psa i suki, zapłodnienia nie nastąpi.

Kastracja

W przeciwieństwie do sterylizacji, kastracja polega na usunięciu narządów. U psa dotyczy to jąder, a u suki jajników, jajowodów i macicy. To naturalnie również wyklucza w konsekwencji posiadanie potomstwa. Jednak, co ważne, brak hormonalnej stymulacji likwiduje zachowania płciowe, czyli wyzbywa zwierzę jego naturalnych instynktów determinujących rozmnażanie się.

Kastracja pozbawia zwierzęta hormonów płciowych, produkowanych w gonadach. Zabieg ten powoduje, że u zwierzęcia nie występuje gotowość płciowa, cykle płciowe i zachowania związane z obecnością hormonów (gody, krycie, znaczenie terenu, walki o terytorium i o samice).

Najlepiej jest przeprowadzać kastrację, kiedy zwierzę jest młode i zdrowe – dla samców optymalny czas przypada po ukończeniu 7 miesiąca życia, bo na tym etapie zakończony już jest rozwój cewki moczowej, zaś u samic po odbyciu pierwszej cieczki, najlepiej 2-3 miesiące po niej. Młode zwierzęta wracają do zdrowia w ciągu kilku dni po zabiegu.

Korzyści wynikające z kastracji

Przyczyny poddawania pupili kastracji są różne. Opiekunowie decydują się na to z uwagi na strach przed niechcianą ciążą, chorobami przenoszonymi drogą płciową (bruceloza, opryszczka narządów płciowych), uciążliwość krwawień w czasie cieczki i mlekotoków przy ciąży urojonej. U psów można w ten sposób wyeliminować ucieczki lub niekontrolowane zachowania determinowane instynktem. Zyskuje się większe zdyscyplinowanie. Medyczne efekty to profilaktyka chorób układu rozrodczego, organizm przestaje być stymulowany estrogenami i testosteronem. Czasem kastracja jest formą leczenia przy zmianach zapalnych i nowotworowych narządu rozrodczego.

Warto dodać, że zwierzęta kastrowane i odpowiednio żywione żyją przeciętnie dwa razy dłużej niż ich niekastrowani rówieśnicy.

Wady kastracji

Kastracja jako zabieg chirurgiczny niesie ze sobą pewnego rodzaju ryzyko dla życia zwierzęcia. Jest ono jednak znikome, jeśli operacja dotyczy zdrowego osobnika w dobrej kondycji.

Konsekwencją jest wprawdzie tendencja do tycia. Dochodzi bowiem do ingerencji w narządy produkujące estrogeny, które odpowiadają za uczucie sytości. Należy więc potem liczyć się z tym, że zwierzę będzie domagało się pożywienia. Z problemem tym można sobie poradzić, wdrażając odpowiednie nawyki żywieniowe.

Decyduj odpowiedzialnie

Korzyści płynące z kastracji są ewidentne. Przekonanie, że zabieg prowadzi do dyskomfortu u zwierzęcia jest ewidentnym mitem. Wiedzą to zwłaszcza hodowcy psów, którzy mogą porównać jakość życia osobników przeznaczonych do przedłużenia rodu w hodowli i tych, które z jakiejś przyczyny zostały wyeliminowane z tego zadania.
Medyczne korzyści płynące z kastracji u psów są zjawiskiem badanym naukowo od wielu lat. Wiadomo, że pozytywnym efektem jest wykluczenie niepożądanych zachowań psa, bez względu na jego płeć.

Kastracja i sterylizacja zapobiegają niekontrolowanemu przyrostowi naturalnemu psów. Popęd płciowy jest przecież gigantyczną siłą, może zmusić nawet wyjątkowo spokojne zwierzę do szalonych wybryków. Oba zabiegi zapewniają właścicielowi spokój i pewność, że nie wygenerujemy niechcianego przychówka.

Siła spokoju

Przede wszystkim jednak zabieg zapewnia spokój zwierzętom. Oprócz tego, że wykluczamy pewne poważne problemy medyczne, takie jak nowotwory gruczołu mlekowego u suk, zapobieganie ciążom urojonym oraz rozrostu prostaty u psów, zyskujemy stabilniejszą psychikę oraz mniejszą pobudliwość czworonoga. Kastracja nie wpływa na instynkt obronny. Pozwala na tworzenie dobrych, silniejszych więzi z człowiekiem.

Właściciele psów rozumieją, że ponoszą pełną odpowiedzialność za zdrowie i jakość życia zwierzęcia. Dlatego też wykorzystuje się wszelkie dostępne środki, pozwalające tę jakość podnosić. W sytuacjach, które mogą być dla naszego psa stresujące, w trakcie tworzenia nowych przyzwyczajeń warto zastosować preparat Adaptil, będący analogiem psich feromonów. Dzięki niemu pupil zachowuje spokój i lepiej radzi sobie w chwilach stresu.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.