Jak się opiekować starym psem?

Jak się opiekować starym psem?
Share

Wiekowy zwierzak, jak człowiek, staje się mniej ruchliwy i często bolą go stawy. Bywa, że zaczyna błądzić po domu – chce wyjść do ogrodu, a odnajduje się w łazience. Staje się drażliwy i powarkuje na młodsze pokolenie, albo wręcz przeciwnie – lękliwy ucieka przed hałasem nawet wówczas, gdy spowoduje go on sam. W takiej sytuacji cierpliwość i wyrozumiałość to nie wszystko. Sprawdź, jak jeszcze możesz ułatwić życie czworonożnemu seniorowi.

Przede wszystkim pamiętaj, że wiek senioralny nie zaczyna się u wszystkich zwierzaków w tym samym momencie. – Większe psy szybciej się starzeją. Rasy olbrzymie już w wieku 7-8 lat. Mniejsze nawet dopiero w okolicach 10-11 roku życia – tłumaczy behawiorysta Andrzej Kłosiński, dyrektor Centre Of Applied Pet Ethology Polska. Upewnij się więc u ekspertów, kiedy pupil zacznie się starzeć, żeby zareagować w porę i nie martwić się problemami, które będą się pojawiać.

Zadbaj o jego dietę.

Trzeba mieć na uwadze, że starzejący się mózg nie odżywia się już w tak dużym stopniu jak młody glukozą, a zamiast tego dużo lepiej przyswaja tłuszcz i białko – zauważa behawiorysta. Dobrze więc zbilansować dietę z pomocą specjalisty, tak, aby zwierzak z jednej strony był dobrze odżywiony, a z drugiej jednak nie jadł zbyt tłusto.

Zapewnij mu spokój.

Psy na starość robią się niekiedy drażliwe i niechętnie nawiązują kontakty z nowymi ludźmi i przedstawicielami swojego gatunku. Bywa, że zmuszone do niego warczą lub kulą się i chowają. Dlatego też należy umożliwić im w domu znalezienie ustronnego kąta, w którym mogłyby się zaszyć. Niech to będzie rejon, do którego nie będą zaglądać goście i ciekawskie dzieci. Legowisko umieść w miejscu, które nie znajduje się na trasie głównych szlaków komunikacyjnych w mieszkaniu.

Powtarzaj z nim znane umiejętności.

Wiekowy pies, podobnie jak człowiek, powoli zapomina rzeczy, których wyuczył się przez lata – zauważa behawiorysta Andrzej Kłosiński. – Koniecznie więc ćwicz z nim chodzenie na smyczy, siadanie, podawanie łapy lub przychodzenie na zawołanie.

Bądź jednak cierpliwy. To, że czegoś nie zrobi, może być powodowane na przykład tym, że po prostu nie usłyszy polecenia. Bo rzeczywiście, u starych psów zmysły stają się otępiałe. Pogarsza się wzrok, słuch i węch. Dlatego też unikaj przesuwania mebli w mieszkaniu, bo zwierzak może zacząć się gubić lub obijać o przedmioty. Słabo widzący będzie bowiem usiłował chodzić na pamięć. Mów do niego głośno i podchodź z przodu, by cię zauważył dużo wcześniej niż gdy będziesz tuż przed nim. W przeciwnym razie może się wystraszyć.

Zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa.

Stare psy robią się lękliwe, czasami na zagrożenie (nawet wyimaginowane) reagują niemalże paniką. Utrzymuj z nimi kontakt – mów do nich, zabieraj na spacery (nieco krótsze niż wówczas, gdy były w pełni sił). Możesz zastosować feromony Adaptil, które, rozpylone na przykład w okolicach legowiska, zapewniają zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa. Czasami, w poważniejszych przypadkach, udaj się do weterynarza po przepisanie leków przeciwlękowych.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.