Pudle – jedne z najinteligentniejszych psów na świecie

Pudle – jedne z najinteligentniejszych psów na świecie
Share

Ta rasa kilka dekad temu należała do najmodniejszych w Polsce. Dziś w naszym kraju ich przedstawicieli zarejestrowanych przez organizacje kynologiczne jest zaledwie kilkudziesięciu. Szkoda, bo naukowe badania lokują pudle średnie na najwyższych miejscach w rankingach najinteligentniejszych psich ras.

Mało kto wie, że w Polsce rasa ta obecna jest już od XV wieku. Na naszych ulicach najwięcej pudli można było obserwować w latach 70. Często jednak były obiektem drwin z powodu ekscentrycznej fryzury i egzaltowanego cięcia. Nie mogły liczyć na należny im respekt. Wiele osób uważało też, że utrzymanie tego rasowca jest problematyczne ze względu na preferowane menu. O karmie dla psów słyszano wówczas głównie z opowieści emigrantów, a świeże mięso było towarem zbyt luksusowym, by móc podawać je czworonożnemu pupilowi. Pudle miały jednak grono swoich sympatyków.

Średni nie znaczy średniak

FCI rozróżnia cztery odmiany pudli: duże, średnie, miniaturowe i toye. Pudel średni jest bardziej ruchliwy niż jego duży krewniak, lecz spokojniejszy niż mniejsi kuzyni. Psy tej rasy są opanowane, ale wesołe, otwarte i skłonne do zabawy. Potrzebują nieustannego kontaktu z właścicielem. Gdy brakuje im ludzkiej uwagi, za wszelką cenę chcą ją zdobyć – szczekają, przynoszą zabawki, zaczepiają. Zaproszenie do zabawy przyjmują zawsze z entuzjazmem, a inteligencja i otwartość na człowieka sprawiają, że zwierzęta szybko się uczą nowych rzeczy. Potrafią też wykorzystać inteligencję do wyrobienia w swoim właścicielu pewnych korzystnych nawyków. Potrafią manipulować i rozczulać, więc trudno czasem im odmówić zabawy czy przekąski.

Pudle średnie są nastawione przyjaźnie do całego świata, z sympatią podchodzą zarówno do innych ludzi, jak i zwierząt. Jednak mają jedną drobną wadę – bywają bardzo zazdrosne o właściciela.

Skąd nazwa „pudel”?

Rasa znana jest od wieków. Początkowo miały zastosowanie myśliwskie. Pomagały w polowaniach na ptactwo wodne. Słowo „pudel” pochodzi od niemieckiego czasownika pudeln, co znaczy „pluskać się”. Francuzi określają przedstawicieli tej rasy „caniche”, co oznacza psa na kaczki. Aby ułatwić im pływanie, strzyżono zad i tylne łapy, a dla ochrony przed zimnem pozostawiano długą sierść na klatce piersiowej, na grzbiecie na wysokości nerek i na stawach. Stąd wzięła się ta specyficzna fryzura „na pudla”.

Nie jest ona na szczęście traktowana jako jedyny styl cięcia dopuszczany na wystawach. Pudle średnie i miniaturowe wystawia się w fryzurze puppy clip, czyli z dłuższą szatą na przedniej części ciała, bez wygalania tyłu i bez pomponów.

Komu polecić pudla?

Rasę tę polecić można wielbicielom psów, którzy chcą mieć przy sobie inteligentnego, wrażliwego i oddanego towarzysza – a chyba każdy, kto decyduje się na podjęcie zadania odpowiedzialności za psie życie, tego pragnie. Pudle nadają się jednak szczególnie dla osób systematycznych, gotowych na trudy pielęgnacji psiej fryzury. Sierść osobników tej rasy ma bowiem cechy ludzkiego włosa – rośnie i wymaga czesania, higieny i przycinania oraz czyszczenia po jesiennym spacerze.

Należy pamiętać, że nasz bystry pudel źle będzie znosił domową samotność – to nie filozof, który w pustym domu pośpi i przemyśli wiele problemów. Potrzebuje on ludzkiego towarzystwa. Odwdzięczy się za nie całą swą inteligencją. A pamiętać należy, że ta może zaskakiwać. Trudno uwierzyć, ale najmądrzejsze z psów na świecie to te, które potrafią rozróżniać nawet 250 zabawek, rozumieją ponad 1000 ludzkich słów i potrafią właściwie na nie reagować.

Pudel zajmuje w rankingach inteligentnych ras drugą pozycję (po border collie) i wyprzedza owczarka niemieckiego oraz golden retrievera, którego praktycznie można nauczyć wszystkiego.

Inteligencja psia czasami jest nierozłącznie związana z wyjątkową wrażliwością, także w psim wydaniu. Bystrego pudelka także czasem dobrze wesprzeć pomocnym środkiem, zwłaszcza wówczas, gdy źle znosi samotność. W wielu sytuacjach korzystne efekty przynosić może zastosowanie preparatu Adaptil, opracowanego na bazie składników identycznych z naturalnymi feromonami. Jego dobroczynne działanie wspomaga psią psychikę w wielu sytuacjach.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.