Psie przedszkole

Psie przedszkole
Share

To jeszcze nie tresura i wyznaczanie granic psiemu podopiecznemu, lecz wspólna zabawa w gronie takich samych maluchów. Psie przedszkole poprzez zabawę uczy szczeniaki koegzystencji w środowisku złożonym z rówieśników i ludzkich opiekunów.

 

Coraz częściej właściciele dają się przekonać do pożytków płynących z takich zajęć i wychowanie dopiero co nabytych szczeniaków zaczynają od przedszkolnej przygody.

Szczenięctwo to ważny moment, łatwo przeoczyć właściwy czas na odpowiednie kształtowanie osobowości psa i stracić okazję na wychowanie niekłopotliwego członka rodziny.

– To doskonały pomysł w dzisiejszych czasach, bo choć powstaje dużo miejsc przyjaznych psom, jak restauracje czy wybiegi, generalnie psy są rugowane z przestrzeni publicznej. Często nie mają więc innej możliwości nauczenia się dobrych relacji w ramach gatunku – chwali Andrzej Kłosiński, dyrektor COAPE Polska, psycholog i behawiorysta zwierzęcy. – Pies, który nie ma okazji do komunikowania się z innymi zwierzętami od wczesnych tygodni życia, nie nabierze nagle takiej umiejętności w wieku 6-8 miesięcy. Ważna jest wczesna socjalizacja, uczenie zachowań, oswajanie z miejscami, transportem, dotykiem, zabiegami pielęgnacyjnymi, badaniem lekarskim, różnymi sytuacjami, jakie naturalnie będą spotykać zwierzę. Choć proces uczenia się otoczenia i dostosowywania się do niego trwa od urodzenia do śmierci, to w czasie wczesnej socjalizacji uczenie się ma wyjątkowe znaczenie, bo kształtuje możliwości adaptacji psa do otoczenia na całe życie.

Na ogół przedszkola realizują programy oparte na kompozycji zabaw i ćwiczeń. Zachęca się, by na spotkaniach uczestniczyła w miarę możliwości cała rodzina, czyli wszyscy domownicy, stanowiący „stado”, w jakim dorasta i żyć będzie psi przedszkolak. To pozwoli od początku budować koegzystencję rodziny i wytworzyć poczucie bezpieczeństwa.

Nauczanie można zacząć już z sześciotygodniowymi szczeniętami. Kursy w psim przedszkolu obejmują takie zajęcia jak nauka chodzenia na smyczy, reagowania na komendy, przywołanie, bezpieczna zabawa oraz praca z psiakiem nad świadomością własnego ciała. W przedszkolnej grupie można też wspólnie pracować nad wieloma pożytecznymi odruchami, na przykład unikania spożywania znalezionego jedzenia.

 

Szkoleniu towarzyszą same przyjemne dla psa doznania: zabawy, ćwiczenia ruchowe, aktywność często nagradzana smakołykami.

Psie przedszkola mają na celu pomóc w wychowaniu szczeniaka na zrównoważonego, spokojnego i pewnego siebie psa, pozbawionego nerwic i złych nawyków. Nauka rozpoczęta tak wcześnie sprawia, że pies czuje się bezpieczny, ma mocniejszą więź z właścicielami i lepiej się komunikuje z otoczeniem, zarówno z osobnikami swojego gatunku, jak i z ludźmi. Kursy inspirują do kreatywnego spędzania czasu w rodzinnym gronie. Uczą też psa właściwych reakcji w chwilach, gdy w pobliżu są inne zwierzęta. Socjalizacja szczeniaków ma dobroczynny wpływ na późniejsze zachowania dorosłych psów.

– Korzyści jest znaczne więcej – podkreśla Andrzej Kłosiński. – Właściciele psów także uczą się wielu rzeczy: zasad dobrego kontaktu z psem, zasad pielęgnacji, profilaktyki zdrowotnej. Nabywają umiejętność uczenia psa podstawowych zachowań oraz wiedzę, jak radzić sobie z problemami młodego osobnika i jak przygotować się do następnych etapów jego życia, fazy dojrzewania i dorosłości, jak zadbać odpowiednio o zwierzę i jak je rozumieć.

 

Podczas pierwszych spotkań, zanim maluch nie przywyknie do nowej, emocjonującej sytuacji, można pomóc mu w adaptacji preparatem na bazie feromonów lub feromonową obrożą. Adaptil wspiera psa w krótkotrwałych sytuacjach stresowych, łagodzi niepokój i pomaga w koncentracji. Dzięki temu specyfikowi piesek oswoi się z nowym otoczeniem i nauczy się czerpać jak najwięcej radości z zabaw z innymi.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.