Pies dla alergika – jakie rasy są najbezpieczniejsze

Pies dla alergika – jakie rasy są najbezpieczniejsze
Share

Kto ma psa, musi pogodzić się z problemem sierści obecnej w każdym zakamarku domu. Wszystkie psy zrzucają włos, ale niektóre czynią to w sposób mniej uporczywy. Wrażliwsi na psią sierść lub stawiający na estetykę wnętrza powinni dobrać sobie odpowiednie czworonożne towarzystwo.

 

Pies, którego naturalnym środowiskiem nie jest ciepłe mieszkanie, zrzuca sierść dwa razy do roku, tak jak jego dzicy przodkowie. Jednak zwierzęta przebywające w przytulnych czterech kątach żyją według innego cyklu. Wymiana włosa odbywa się u nich przez cały rok. Intensywność tego zjawiska jest zależna nie tylko od rasy, ale i od genetycznych warunków. Duży wpływ ma długość dnia i wahania temperatury, przebywanie w sztucznym świetle. Suczki linieją mocniej, czasem tracą włos przed cieczką, czasem po, reagują też utratą włosa po odchowaniu szczeniąt. Intensywność linienia zależy w dużym stopniu od grubości szaty. Futra z podszerstkiem są bardziej kłopotliwe, bo zrzuconych włosów jest po prostu więcej. U ras, których futra są podszerstka pozbawione, utrata sierści jest mało widoczna.

Do ras mniej kłopotliwych w tym względzie zalicza się psy mające dłuższe włosy na pysku. Dotyczy to zarówno gatunków szorstkowłosych, jak i długowłosych o włosie kosmatym, wełnistym lub jedwabistym. Te ostatnie również przechodzą wymianę sierści, jednak jest ona bliższa procesowi, jaki dotyczy ludzkiego owłosienia.

Na to, jak bardzo dokuczliwe będzie to zjawisko, wpływa nasze zaangażowane w pielęgnację podopiecznego. Jeśli będziemy regularnie szczotkować psa lub trymować w przypadku ras szorstkowłosych, i dbać o jakość jego skóry, dużą część wypadającej sierści wyciągniemy na szczotce lub usuniemy trymerem, zatem nie wyląduje ona na dywanie, kanapie i naszych ubraniach. Warto również zadbać o równowagę psychiczną naszego pupila. Wszelkie sytuacje nerwowe, zdarzenia i okoliczności destabilizujące zwierzę, stresujące i pozbawiające je poczucia równowagi mogą powodować gwałtowne gubienie sierści. Warto przewidywać kryzysowe momenty i przeciwdziałać takim zjawiskom, stosując zawierający uspokajające feromony preparat Adaptil.

 

Do ras psów tracących niewiele włosów, zatem liniejących w sposób mniej dokuczliwy dla domowników, zalicza się między innymi chińskiego grzywacza, sznaucery, cairn terriera, bolończyka, hawańczyka, kerry blue terriera, komondora, maltańczyka czy bichona frise.

Przedstawiciele tych ras nieliniejących często sprawdzają się nie tylko jako psy dla przewrażliwionych na tle porządku, ale również jako psy dla alergików. Wprawdzie uczula nie sierść, ale naskórek, to jednak psy niezrzucające włosa nie rozsiewają też tak dużo cząsteczek martwej skóry.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.