Kolczatka oznacza ból. Nie rób tego swojemu pupilowi

Kolczatka oznacza ból. Nie rób tego swojemu pupilowi
Share

NIE porzucaj! NIE zakładaj kolczatek! – specjalną kampanię informacyjną pod tymi hasłami prowadzi schronisko w Łodzi. W najnowszej odsłonie akcji postawiono przede wszystkim na edukację i uświadamianie właścicielom psów, czym tak naprawdę jest kolczatka.

Pomysł na kampanię wziął się ze schroniskowej codzienności. Okazało się bowiem, że bardzo dużo zwierząt, które np. zgubiły się w mieście i trafiły do schroniska, miało na sobie kolczatki. Pracownicy schroniska za każdym razem pytali właścicieli, którzy przychodzili odbierać zguby, dlaczego pies miał na szyi ten przyrząd. „Bo ciągnie na smyczy” – tak odpowiadało 99,9 proc. opiekunów. Psy, które trafiają do schroniska w kolczatce, natychmiast są z niej uwalniane, a kolczatki lądują tylko i wyłącznie w koszu. Niestety – pojemnik, do którego trafiają, bardzo szybko się zapełnia.

Tymczasem, jak przekonują weterynarze z łódzkiego schroniska, kolczatki nie tylko wywołują u zwierząt ból i dyskomfort, ale ich noszenie powoduje również wiele problemów zdrowotnych. Począwszy od ran i podskórnych wylewów krwi, które powstają od wbijania się kolców w delikatną skórę szyi i karku, poprzez odmrożenia lub oparzenia w zależności od pory roku (stal bardzo szybko przejmuje temperaturę otoczenia). Po wielu latach noszenia ciężkiej, stalowej kolczatki u psów obserwuje się nawet zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa.

Kolczatka nie rozwiąże problemów

Dlatego eksperci ze schroniska postanowili zacząć uświadamiać, że kolczatka to nie jest sposób na to, żeby pies nie szarpał się i nie ciągnął na smyczy. Kolczatka to nie jest też metoda wychowawcza. A zakładanie kolczatek to ból i cierpienie dla zwierzęcia.

Co zatem zrobić, jeśli pies ciągnie na smyczy? Eksperci z łódzkiego schroniska podkreślają, że zwykle oznacza to, iż właściciel przegapił bardzo ważny moment w życiu swojego pupila, kiedy to powinien razem z nim pracować nad nauką chodzenia na smyczy. Bo kolczatka tego nie nauczy, a jedynie sprawi psu ból i wdrukuje strach przed człowiekiem.

Jeżeli pies ciągnie na smyczy, pracownicy schroniska polecają KANTAR lub SZELKI. Kantar to inaczej obroża uzdowa albo halti. Kantary są bardzo pomocne do nauki chodzenia przy nodze oraz korygowania niewłaściwych zachowań. Kantar nie zaciska się, jest luźny i nie zamyka psu pyska – jedynie w razie potrzeby skręca pysk na bok. Dajemy w ten sposób psu do zrozumienia, że jego zachowanie jest niepoprawne. Odpowiednio założony i wyregulowany kantar pozwala psu bez problemu jeść, pić, nosić aport. Dzięki prawidłowo użytemu kantarowi możemy oduczyć psa złych zachowań, bez problemu możemy także pochwalić go i nagrodzić przysmakiem.

Psie szelki to przyrząd wygodny zarówno dla czworonoga, jak i jego opiekuna. Nowoczesne szelki wywodzą się z uprzęży, które stosowane są w psich zaprzęgach. Są jednak wykonane z miękkich, wygodnych i bezpiecznych materiałów.

Szelki to doskonałe rozwiązanie dla czworonogów, które źle znoszą chodzenie w obroży. Część psów nie lubi ograniczenia swobody przy szyi, wyjście na spacer zaczyna więc przypominać nieustającą walkę. Szelki będą dobrym wyborem w przypadku zwierzęcia, które mocno szarpie za smycz i próbuje wyrwać się z obroży, która została mu założona. To rozwiązanie nie obciąża szyi, gdyż szelki opinają duży fragment ciała, a nacisk rozkłada się na kilka punktów.

Akcja łódzkiego schroniska
w mediach

Ambasadorem i twarzą kampanii jest aktor Kamil Maćkowiak, który już po raz kolejny zgodził się wesprzeć schroniskową akcję pomocy zwierzętom. Wziął on udział w sesji fotograficznej, której efekty prezentowane byłym.in. w mediach, na ulotkach, plakatach.

Do zdjęć wykorzystano autentyczne kolczatki i łańcuchy, które niestety są stałym elementem codziennie pojawiającym się w schronisku. To w takich kolczatkach zwierzęta trafiają do placówki i takimi łańcuchami, jak te pokazane na zdjęciach, przywiązywane są np. do drzew w lesie.

Kochasz swojego przyjaciela i zakładasz mu kolczatkę? Pracownicy schroniska w Łodzi przekonują, że jedno wyklucza drugie. Albo kochasz albo sprawiasz ból.

 

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.