Kliker wspomaga szkolenie psa

Kliker wspomaga szkolenie psa
Share

Małe pudełeczko z blaszką może okazać się niezwykle pożytecznym przedmiotem w procesie „wychowywania” psa. Blaszka przy naciśnięciu wydaje charakterystyczny, klikający odgłos. Jeśli potrafimy konsekwentnie korzystać z tej zabawki, sprawimy, że pies będzie uczył się wykonywania nowych poleceń nie tylko szybciej, ale i z ogromną przyjemnością.

 

Aby szkolenie było skuteczne, zabawkę należy zastosować zawsze, gdy pies, którego uczymy nowych rzeczy, zasługuje na nagrodę. Jeśli sprawnie wykona polecenie, powinien usłyszeć odgłos klikera. Ten dźwięk stanowi dla zwierzęcia pochwałę, potwierdzenie, że zrobiło coś dobrze oraz konkretną obietnicę: „zaraz będzie coś pysznego”.

Rozpoczęcie często budzi u psów niepokój, dlatego pierwsze lekcje z czworonogiem warto poprzedzić działaniami, które oswoją go z nową sytuacją i zminimalizują stres. Można go zmniejszyć przez stosowanie jednej z formuły opartego na feromonach preparatu Adaptil. To pozwoli dobrze zacząć proces szkolenia.

Aby podczas nauki dźwięk stał się nośnikiem pochwały, trzeba wywołać w świadomości czworonoga odpowiednie skojarzenie. To proste: należy klikać i częstować podopiecznego pyszną przekąską po każdym prawidłowym wykonaniu polecenia. Pies w ten sposób szybko nauczy się tej prawidłowości i sam dźwięk będzie dla niego gwarancją rychłej przyjemności.

Każde udane ćwiczenie koniecznie trzeba skwitować miłym dźwiękiem oraz smakołykiem. Takie wzmocnienie szkoleniowych sukcesów czworonożnego ucznia jest znacznie lepsze od słów pochwały. Nasza mowa nie zawsze – w przeciwieństwie do krótkiego, specyficznego odgłosu urządzenia – brzmi identycznie. Oczywiście niezwykle ważne jest, by zapowiedź nagrody zawsze była zrealizowana – trzeba być konsekwentnym i prawdomównym.

Kliker pozwala zwierzakowi uczyć się szybciej. Jego dźwięk jest dla psa zrozumiały, bo rozlega się dokładnie po wykonaniu przez niego czynności zasługującej na gratyfikację. I nie ma obaw, że nie będziemy mogli rozstać się z plastikową zabawką. Stanie się ona niepotrzebna po zakończeniu szkolenia psa, tak samo jak nie zawsze trzeba będzie nagradzać go za dobrze wykonane polecenie.

 

Kliker możemy zastąpić czymś innym, emitującym specyficzny, identycznie brzmiący dźwięk – pstrykającą nakrętką, pudełkiem lub zszywaczem. Ważne jednak, by odgłos nie docierał do psich uszu w innych sytuacjach.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.