Kaganiec – czy jest potrzebny? Jaki najlepiej wybrać?

Kaganiec – czy jest potrzebny? Jaki najlepiej wybrać?
Share

Kaganiec – najprościej rzecz ujmując – pomaga chronić człowieka przed psem, ale czasami też psa przed innymi zwierzętami, czy nawet samym sobą. Co więcej, w pewnych sytuacjach jest on obowiązkowy, a za wyprowadzanie psa bez kagańca właściciel zwierzęcia może zostać ukarany.

Na początek przyjrzyjmy się przepisom. Konieczność posiadania kagańca wynika np. z Ustawy o ochronie zwierząt i kodeksu wykroczeń. Artykuł 77 Kodeksu mówi, że „kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Co istotne, wykroczenia tego może dopuścić się każdy, kto trzyma psa, nie tylko właściciel.

Tak mówią przepisy na poziomie ogólnym. Są jednak jeszcze inne, bardziej szczegółowe regulacje, które także dotyczą użycia kagańca. Wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu znaleźć można np. w uchwałach rad miejskich. Takie dokumenty dotyczą konkretnego terenu jak np. parków. Nakazy co do sposobu trzymania psa na smyczy lub w kagańcu mogą wynikać też z regulaminów stosowanych przez przewoźników (np. komunikacji miejskich i zbiorowych), ale też właścicieli obiektów sportowych czy centrów handlowych.

Tyle, jeśli chodzi o prawo. Ale prawda jest taka, że i zwykła codzienność wymusza czasami użycie kagańca (np. podczas zabiegów weterynaryjnych). Pewien typ tego rodzaju psich gadżetów pomoże powstrzymać psy przed niechcianymi, przygodnymi posiłkami na spacerze, a jeśli pies jest agresywny – może zabezpieczać przed bójką i pogryzieniem.

Jakie są rodzaje kagańców?

Oto kilka podstawowych rodzajów kagańców:

– kaganiec koszykowy (metalowy lub plastikowy) – jest trwały i wytrzymały, ale w przypadku metalu zimą może spowodować odmrożenia. Odmianą tych kagańców są takie z podwójnym dnem, co uniemożliwia zwierzęciu jedzenia z ziemi podczas spaceru;

– kaganiec skórzany (uszyty ze skórzanych pasków, połączonych nitami). Jest bardziej elastyczny, ale mniej trwały i może zostać pogryziony przez psa;

– kaganiec zabudowany – uszyty jest z większych kawałków skóry, z otworami umożliwiającymi wentylację. Jest sztywny i okrywa szczelnie kufę psa;

– kaganiec fizjologiczny – to najwygodniejszy rodzaj kagańca, bo daje psu największą swobodę. Jest elastyczny, może być wyprodukowany z tworzywa sztucznego lub drucików powlekanych gumą;

– kaganiec weterynaryjny – powinien być stosowany tylko przez weterynarza, nie może być używany przez dłuższy czas, bo bardzo ściśle opasuje kufę psa i uniemożliwia mu ziewanie, ziajanie czy nawet szczekanie. Zazwyczaj uszyty jest z materiału i zapinany na rzepy.

Wybierając kaganiec pamiętaj o…

Kaganiec musi mieć właściwy kształt, rozmiar i ciężar. Duże znaczenie ma też materiał, z którego go wykonano (niektóre zwierzaki mogą przegryzać nie dość trwałe kagańce). W razie wątpliwości zawsze warto zapytać weterynarza.

Na pewno kaganiec musi być odpowiednio dopasowany i dobrze jest go przymierzyć psu przed zakupem. Nie może obcierać zwierzęcia w żadnym miejscu.

Niezwykle ważne jest, by pies w kagańcu mógł swobodnie oddychać. Najbardziej nieprawidłowe pod tym względem są tanie kagańce materiałowe, które uniemożliwiają otwarcie pyska. Ponieważ pies wentyluje się za pomocą ziajania, jeżeli nie ma takiej możliwości, bardzo się męczy. Kaganiec wykonany z materiału z dodatkiem tworzyw sztucznych dodatkowo może powodować u zwierzęcia reakcje alergiczne albo dotkliwe odparzenia. Warto unikać też kagańców zapinanych na rzepy lub plastikowe klamry, ponieważ tego typu zamknięcia mogą okazać się nietrwałe.

Jeżeli z jakiegoś powodu pies boi się kagańca, nie chce go nakładać i denerwuje się na sam jego widok, warto pomóc mu stosując preparat ADAPTIL, który zawiera syntetyczne analogi psich feromonów uspokajających. Dzięki teku, że ADAPTIL dostępny jest w różnych formach (w postaci dyfuzora, obroży, sprayu lub tabletek), także możliwość jego zastosowania jest bardzo szeroka.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga. Straż miejska Gdańska radzi na swojej stronie internetowej, by w niektórych przypadkach zrezygnować ze stosowania kagańców. Unikać ich powinny psy tzw. ras brachycefalicznych (charakteryzuje je krótki spłaszczony pysk oraz krótka kwadratowa głowa – np. boksery, pekińczyki, shih tzu), które z natury mają trudności z oddychaniem. Zdarza się też, że zwierzęta nie powinny chodzić w kagańcach z powodu choroby.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.