Jak odchudzić psa?

Jak odchudzić psa?
Share

Otyłość jest dla psa dyskomfortem, utrudnia mu poruszanie się, powoduje zmęczenie i problemy z oddechem. Może też być przyczyną chorób serca i krążenia. Każdego czworonoga z nadwagą należy uwolnić od nadmiaru kilogramów. Najłatwiej to zrobić, jeśli jest jeszcze młody.

Nadwaga psa jest widoczna gołym okiem. Tylko pupile o grubiej sierści mogą ukryć nieco dodatkowe kilogramy, jednak właściciele na ogół mają świadomość, że waga ich podopiecznego jest po prostu za duża.

Zanim podejmie się decyzję o odchudzaniu psa, należy skonsultować się z weterynarzem, który ostatecznie stwierdzi, czy nasz czworonóg faktycznie potrzebuje zmiany diety. Może się zdarzyć, że lekarz odradzi wprowadzenie nowego reżimu żywieniowego przez wiek zwierzęcia lub jego problemy zdrowotne.

Kiedy mówimy o otyłości u psów?

Otyłość to stan nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej i przekroczenie prawidłowej masy ciała psa. Nadwaga prosta zaczyna się już od dziewięcioprocentowego przyrostu wobec masy prawidłowej. Na tym etapie bardzo łatwo zainterweniować, zmienić nawyki żywieniowe i zwiększyć aktywność. Kolejny stopień to alarmujący wzrost masy – do 19 procent ponad prawidłową wagę. Nasz pies jest zwierzęciem otyłym, jeśli waży o 20 procent za dużo.

To nie wina psa

Nadmiar kilogramów u psów to najczęściej efekt złych nawyków żywieniowych wprowadzanych przez właścicieli. Zwierzę samo nie nakłada sobie karmy do miski i nie stroni od wysiłku fizycznego. Wniosek jest więc jeden – to my zrobiliśmy pupilowi krzywdę. Im szybciej zrozumiemy ten błąd i zaczniemy go naprawiać, tym lepiej dla naszego czworonożnego przyjaciela.

Wielu właścicieli dokarmia swoje zwierzaki między posiłkami. To poważny błąd, bo w ten sposób dostarcza się zwierzęciu stałą nadwyżkę energii. Jeśli nie zapewniamy podopiecznemu odpowiedniej ilości ruchu, ta nadwyżka niestety nie zniknie i przyczyni się do wciąż rosnącej masy ciała, a w konsekwencji do otyłości.

Co sprzyja tyciu?

Czynnikiem sprzyjającym występowaniu otyłości jest między innymi rasa. Niektóre z psów mają większe predyspozycje do nadmiernego tycia. Na niekontrolowane przyrosty narażone są też znacznie bardziej suki po zabiegu sterylizacji oraz osobniki po dziesiątym roku życia.

Czasem powodem wzrastania wagi są zaburzenia metaboliczne wynikające z niedoczynności tarczycy, cukrzycy lub innych chorób. Nagły przyrost masy ciała wynika też często ze stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Powszechnie uważa się również, że na otyłość bardziej narażone są psy domowe, które nie mają zagwarantowanej codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu.

Za duża miska

Gotowe karmy suche są skoncentrowane. Spożywając takie jedzenie, pies pochłania sporo kalorii. Tego typu posiłki muszą więc być dobrze odmierzone. Na ogół opakowania zawierają podstawowe informacje na temat wielkości porcji w odniesieniu do wagi czteronożnego konsumenta. Kierujący się instynktem pies, może przestać jeść dopiero, gdy zobaczy dno miski. Najlepiej więc ustalić właściwą miarkę do porcji i trzymać się jej każdego dnia.

Jak odchudzić psa?

Na początku należy ustalić pożądaną masę psa. Może się ona odnosić do wzorca właściwego rasie lub być planem optymalnym. Warto też ustalić program ćwiczeń. Najlepiej zacząć od spokojnych spacerów równym tempem. Na biegi i większy wysiłek przyjdzie czas, gdy waga będzie pokazywać niższe wartości. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy się zgłosić po poradę do weterynarza lub psich dietetyków.

Dieta dla psa z nadwagą

Po pierwsze – trzeba zacząć kontrolować swoje zachowania wobec zwierzaka. Najpierw sprawdźmy, co pies standardowo je w ciągu dnia. Czy winy za jego nadwagę nie ponoszą nasze karygodne nawyki – częstowanie go kanapką, podrzucanie plasterka sera, ofiarowanie do degustacji kawałka szynki z lodówki oraz podsuwanie różnego rodzaju przekąsek. Nie powinno się odchudzać poprzez zarządzoną nagle głodówkę – pies nie tylko będzie się czuł niekomfortowo, ale może mu to też zaszkodzić.

Zmniejszanie porcji najlepiej przeprowadzać stopniowo, przez tydzień lub nawet dwa. Codziennie można odjąć z dotychczasowej dawki 10-15 procent. Dobrze jest też podzielić wyznaczoną porcję na 3-4 posiłki. To zapewni właścicielowi przekonanie, że pies nie chodzi głodny, a sam odchudzany będzie miał mniej powodów do żebrania.

Po pierwszym tygodniu dobrze jest wypracować praktykę ważenia psa co tydzień lub też mierzenia go w talii centymetrem krawieckim i zapisywanie wyników w tabeli.

Jak wspomóc proces odchudzania psa?

Na rynku dostępne są gotowe produkty odchudzające dla zwierząt. Mają zmniejszoną zawartość tłuszczu, zwiększoną zawartość białka i włókna pokarmowego.

Sposób karmienia powinien być jak najbliższy przyzwyczajeniom psa – zwierzakowi łatwiej będzie zaakceptować drobne zmiany niż pogodzić się z rewolucją w misce.

Karmy przygotowywane w domu opierają się na składnikach, które właściwie każdy z nas ma pod ręką. W porównaniu do gotowych karm, możemy być pewni, że przygotowujemy je z świeżych produktów.

Jeśli naprawdę zależy nam na zdrowiu naszego psa i jego długim życiu, dbajmy o jego linię. Po kilku miesiącach skutecznej diety, której oczywiście trzeba się konsekwentnie trzymać, zauważymy, że zwierzę jest żywsze, szczęśliwsze i bardziej skłonne do zabawy.

Trudny czas diety można przetrwać, wspomagając się w sytuacjach stresowych preparatem Adaptil – analogiem psich feromonów, który łagodzi napięcie oraz uspokaja czworonoga.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.