GPS dla psa – by Twój pupil nigdy się nie zgubił!

GPS dla psa – by Twój pupil nigdy się nie zgubił!
Share

Psy miewają różne temperamenty. Zdarza się, że przepadają za niezależnością i zrobią wszystko, by móc czasem wyruszyć na samotny wypad. Na uciekiniera jest już sposób: GPS, który zawsze zamelduje, gdzie podziewa się zbieg i pozwoli sprowadzić go z powrotem do domu.

 

Lokalizator w wersji dla zwierząt może być niezwykle przydany. Służy nie tylko jako środek zapobiegający utracie zwierzaka przepadającego za wszelkimi eskapadami, ale może być pomocny także w odnajdowaniu lękliwego psa, który łatwo popada w przerażenie i rzuca się do ucieczki.

GPS przydać się może szczególnie na wakacjach, gdy pupil znajdzie się na nieznanym sobie terenie. Aby wyjazd nie zamienił się dla czworonoga w czas notorycznego przywiązana na smyczy przy namiocie lub domku campingowym, warto zastanowić się nad wypróbowaniem lokalizatora.

 

Jak działa nawigacja dla psa?

Nazwa GPS kojarzy się oczywiści z nawigacją drogową i odnajdowaniem punktu na mapie. Jednak funkcję tego urządzenia można wykorzystać także w odwróconej wersji: do ustalenia lokalizacji przemieszczającego się obiektu.

GPS to skrót od Global Positioning System (światowy system określania położenia) Urządzenie informuje o dokładnej pozycji nadajnika, z którym jest połączony. Dzieje się tak dlatego, że 24 satelity należące do Global Positioning System stale krążą wokół Ziemi i wysyłają informacje z dokładnym czasem i wskazaniem lokalizacji. Zwierzęcy GPS także, przy wykorzystaniu tego systemu, pozwala określić położenie zwierzaka z dokładnością do kilku metrów.

Właściciel za pomocą technologii Bluetooth łączy swój smartfon z urządzeniem, a jego położenie odczytuje w aplikacji z mapami.

 

„Pchełki” i breloczki

Na rynku dostępne są urządzenia o różnym kształcie i formie, oczywiście także w różnej cenie. Mogą przyjmować postać niewielkiej przypinki, „pchełki”, którą umieszcza się na obroży, albo być wbudowane w profesjonalną obrożę lub szelki. Niektórzy producenci montują GPS w opasce na łapę. Urządzenie musi być dopasowane indywidualnie, zależnie od temperamentu i zachowań psa, jego wielkości i budowy.

 

Ile kosztuje GPS dla psa?

Ceny lokalizatorów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Najtańsze są małe breloki, które można przypiąć do obroży. Elektryczne obroże z wbudowanym GPS są droższe, ale dają większą pewność: mają większy zasięg oraz dłuższy czas czuwania.

Najwięcej – około 2,5 tysiąca złotych – zapłacić trzeba za wyspecjalizowany GPS dla zwierząt uprawiających sporty lub psów myśliwskich. Ich zaletą jest to, że są wodoodporne, więc sprawdzą się w każdym terenie.

Oprócz urządzeń GPS dla zwierząt dostępne są też lokalizatory dźwiękowe i radiowe. To rozwiązania tańsze, jednak mniej dokładne i znacznie mniej wygodne w użyciu.

  

Uciekające rasy

Ciekawe, że skłonność do zrywania się na wolność może być nie tylko indywidualną cechą osobowości psa, lecz także charakterystyczną specyfiką rasy. Według ankietowych badań przeprowadzonych na zlecenie amerykańskiej firmy produkującej lokalizatory GPS dla psów, największe predyspozycje do znikania z oczu właścicieli mają przedstawiciele takich ras jak husky, anatolian, bloodhound, pirenejski pies górski, czy catahoula leopard dog. Nie ma na to żadnego uzasadnienia, być może wynika to ze specyficznej dla ras pracujących potrzeby ruchu. Zatem ucieczkom zapobiegać można zapewniając czworonogowi przynajmniej raz w tygodniu długi i forsujący spacer.

 

Wiadomo, że nie zawsze istnieje możliwość zapewnienia podopiecznemu odpowiedniej dawki ruchu. Wówczas ten deficyt należy zrekompensować psu w możliwy dostępny sposób. Relaksację i uspokojenie przynosić może preparat o nazwie Adaptil, opracowany na bazie feromonów.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.