Dlaczego warto przygarnąć kundelka?

Dlaczego warto przygarnąć kundelka?
Share

Piesek rasowy, wzięty ze sprawdzonej, rzetelnej hodowli, będzie sporo kosztował, jednak z całą pewnością nie rozczaruje nas co do wyglądu. Podczas transakcji możemy na ogół przyjrzeć się jego rodzicielce lub nawet obojgu rodzicom. Zaufanym hodowcom możemy też wierzyć, że zrobili wszystko, by wyeliminować ewentualne wady genetyczne. Ale pełni zdrowia naszego nabytku nikt nam nie zagwarantuje, zawsze może się zdarzyć, że podopieczny zachoruje w dorosłym życiu.

Takiej gwarancji nie mamy też w przypadku wielorasowego przyjaciela. Panuje jednak przekonanie, że kundle, stanowiące mieszankę genów, często z pokolenia na pokolenie żyjąc w trudniejszych warunkach niż rasowce, wypracowały sobie immunologiczne bariery i łatwiej radzą sobie z różnymi schorzeniami.

Kundelek bardziej tajemniczy

Decydując się na sprowadzenie pod swój dach kundla, wybieramy nieobliczalną niespodziankę. Nie wiemy jak będzie wyglądał nasz przyjaciel, czy będzie duży czy mały (to można wprawdzie przewidzieć, obserwując łapy zwierzaka, ale czasem może to być mylące). Nie wiemy również, z jakim temperamentem będziemy mieć do czynienia – rasowe osobniki mają swoje specyficzne wyznaczniki charakteru.

Niepowtarzalny pies

Opiekunowie nierasowców potrafią wymieniać jeszcze wiele walorów swoich podopiecznych. Przekonują, że ich pies jest niepowtarzalny, nietypowy i ma też wyjątkowy, nietuzinkowy charakter. Jest w tym zapewne wiele racji – jak już wspomniano, rasy mają swoją specyficzną charakterystykę, choć oczywiście poszczególne osobniki mają przecież własne, odrębne charaktery. Kundelki nie mają określonych cech. O tym, jak będą się zachowywać, decydują geny odziedziczone przez rodziców, warunki życia, tresura i wiele innych.

Wolny od męki prestiżu

Prawdą jest także, że kundelek uwalnia nas od ewentualnej walki o nagrody, certyfikaty, miejsca w konkursach psich piękności, co znaczy, że zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również zaoszczędzimy mu stresu. Nie ulga bowiem wątpliwości, że udział w wystawach psów rasowych bywa psychicznym obciążeniem dla czworonogów.

Ekologicznie i nowocześnie

Jest jeszcze jedna zaleta wyboru wielorasowca. Kundelki do wzięcia są wszędzie, czekają na dom i ludzkie zainteresowanie. Można wybrać psa w dowolnym wieku. Kiedy decydujemy się na przygarnięcie dorosłego osobnika, możemy też zdecydować jakiej będzie wielkości, maści, wyglądu. Unikniemy przy tym ogromnego wydatku na psiego arystokratę oraz będziemy mieć gwarancję, że nie zasilimy żadnej pseudohodowli.
Schroniska w całej Polsce pełne są bezdomnych zwierzaków.

W fazie przyzwyczajania zwierzaka do nowych warunków warto zastosować preparat Adaptil. Środek ten zapewni nowemu podopiecznemu równowagę psychiczną i zapobiegnie stresom związanym z adaptacją w nowym miejscu.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.