Dlaczego pies szczeka?

Dlaczego pies szczeka?
Share

To, że pies nigdy nie będzie zakłócał ciszy szczekaniem, jest iluzją. Pies jest psem i tak wyraża swoje emocje. Jednak nadmierne szczekanie może być kłopotliwe. O co może chodzić w takim notorycznym hałasowaniu?

Niektóre psy szczekają, ponieważ chcą zasygnalizować, że czegoś potrzebują. Są czasem głodne, spragnione, lub znudzone albo też potrzebują wyjść na spacer. Jednak szczekanie może stać się poważnym problemem. Trzeba więc zastanowić się, skąd ten kłopot się wziął.

Szczekanie jest naturalne

– Szczekanie jest naturalnym zachowaniem psa. Są pewne rasy, które zostały ukształtowane przez człowieka tak, aby właśnie szczekały – na przykład sznaucery, teriery czy pinczery. Miały szczekać, by ostrzegać, że zbliża się ktoś obcy. Obecnie nie zawsze przydaje się taka rola psów, które występowały w charakterze „sygnałówki” – przypomina Andrzej Kłosiński, dyrektor COAPE Polska, behawiorysta zwierzęcy DipCABT(Coape)NOCN, psycholog.

Nic więc dziwnego, że pies może czuć się w obowiązku zaanonsować przybycie obcego – ma to w genach.

– Właścicielom można wskazać inne sposoby zachowania, a psa można nauczyć innych reakcji, które zniwelują szczekanie – na przykład, gdy gość przychodzi do domu, można nauczyć zwierzę przynoszenia zabawki; zamiast szczekać, bierze misia i wie, że dostani za to nagrodę – to zachowanie wykluczające, bo nie można szczekać i nieść w pysku zabawkę – radzi Andrzej Kłosiński.

Odwracać uwagę

Co jednak, jeśli szczekanie nie jest reakcją na pojawienie się kogoś spoza rodzinnego kręgu, a staje się sposobem nieustającej komunikacji?

– Jeśli reagujemy, zachowanie będzie się nasilać. Jeśli pies szczeka ze strachu, a my przychodzimy, próbujemy go uspokoić, to uczymy, że szczekanie jest korzystne – radzi ekspert.

Korzyść może być taka, że pies się mniej boi albo jest zabierany w inne miejsce, zwraca na siebie uwagę. Zatem warto w takich okolicznościach zastanowić się, jaka jest naprawdę przyczyna szczekania.

– Trzeba rozważyć, czy pies ma zaspokojone inne przyczyny behawioralne – czy ma dostateczną ilość aktywności, stymulacji, ma dobry kontakt z opiekunami, czy nie jest zamknięty, długo zostawiany w samotności. Będzie wtedy szczekał, domagając się uwagi. Kolejna kwestia dotyczy tego czy pies nie żyje w środowisku, które go obciąża. Ma zaspokojone potrzeby, ale nie może się poczuć komfortowo, przeżywa stres, na przykład z powodu ulokowania jego legowiska w niewłaściwym miejscu. Irytacja, pobudzenie wpływa na niepożądane reakcje psa – wylicza behawiorysta. – Ważna może być także dieta. Jeśli jest ona niewłaściwa, występuje deficyt neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, pies jest bardziej pobudliwy, łatwiej się irytuje, szczeka. Stan zdrowia oczywiście również może być przyczyną nadpobudliwości, obniżenia progów reakcji, ma alergię, świąd, złą przemianę materii.

Jak oduczyć szczekania?

Konstelacja tych przyczyn jest zwykle bardzo indywidualna, ale zawsze coś można zmienić. Jeśli przyzwyczajenie psa do hałasowania staje się dojmujące, najlepiej zrobić to według wskazówek behawiorysty. Można jednak podejmować pewne próby samodzielnie, na przykład nauczyć je, że pewne pożądane działania nastąpią dopiero wtedy, gdy zwierzę się uspokoi.

Jeśli od sąsiadów dowiemy się o hałasach pod naszą nieobecność, postarajmy się zorganizować psu zajęcia na samotne godziny – zostawić mu zabawki, pochowane smakołyki, włączać radio.

Dobrym remedium na samotne godziny są różne formuły preparatu Adaptil, które pomagają zwierzęciu lepiej radzić sobie z lękiem separacyjnym.

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.