Co zrobić, gdy pies agresywnie reaguje na gości?

Co zrobić, gdy pies agresywnie reaguje na gości?
Share

Gdy pies strzeże naszego domu jak twierdzy, jesteśmy z niego dumni. Co jednak zrobić, gdy zaczyna przesadzać i za wrogów uznaje nawet naszych częstych gości, przyjaciół i rodzinę?

 

Chcemy, by stali bywalcy domu stali się także ważnymi osobami dla naszego czworonoga. Ten jednak nie jest w stanie przywyknąć i zaakceptować ich obecności, nawet częstej. Zamykanie pupila w innym pokoju tylko pogarsza sytuację, bo nie ma szans na rozejm i zawarcie znajomości, a puszczenie go wolno przynosi konflikty i konfrontacje – pies nie może wyjść ze swej roli strażnika i ochroniarza.

 

Co powoduje, że pies jest nieufny wobec obcych?

– Ogromna większość psów traktuje swoje terytorium jako rezerwuar zasobów. Jego obrona to naturalna skłonność u tych zwierząt, a w dodatku my, ludzie, zawsze wykorzystywaliśmy to, że psy podnosiły alarm i ostrzegały przed obcym. Są różnice rasowe w sposobach reakcji psów – owczarki są z natury nieufne wobec obcych, a ich przeciwieństwo stanowią na przykład labradory. Sznaucery selekcjonowano, by dozorowały stajnie, w których trzymano majątek w postaci koni wartych czasem kilka wsi. Pies zawsze pełnił rolę obrońcy – mówi Andrzej Kłosiński, dyrektor COAPE Polska, psycholog i behawiorysta zwierzęcy. – Agresywne zachowanie może też być reakcją wynikającą ze strachu. Bywa także, że takie zachowanie jest nasilane przez niezaspokojenie ważnych potrzeb emocjonalnych, nieodpowiednią dietę lub ból wynikający z choroby.

Jeśli nasz pies nie jest w naszym domu od szczeniaka, lecz został przygarnięty, to być może był wychowywany na ostrego dozorcę lub też nierozsądnie był przez kogoś drażniony i prowokowany.

 

Jak złagodzić temperament psa?

Specjalista zwraca też uwagę, że agresywne zachowanie może też być reakcją wynikającą ze strachu i podpowiada, że lęk niwelować można przy pomocy feromonów, zawartych w takich preparatach jak Adaptil, lub pracy behawioralnej. W pierwszej kolejności trzeba jednak przeanalizować sytuację.

Jeśli pies reaguje wrogo tylko na wizyty obcych w naszym domu, nie ma w tym niczego złego – w końcu ulega jedynie naturalnym instynktom i ujawnia cechy, które przez tysiąclecia uznawaliśmy za cenne. Gorzej, jeśli zupełnie nie może przywyknąć do przyjaciół domu i ciągle, nawet po kilku czy kilkunastu wizytach postrzega ich jako zagrożenie. Wtedy faktycznie konieczna będzie pomoc behawiorysty zwierzęcego, który postara się zbadać, czym kieruje się nasz podopieczny.

 

– Jeśli mamy problem z wrogimi reakcjami psa wobec odwiedzających nasz dom osób, należy szukać sposobów na obniżenie u niego napięcia. Można to osiągnąć poprzez trening, terapię zachowania, czy zabawę, która dostarczy satysfakcji i pozwoli rozładować emocjonalne napięcie – sugeruje Andrzej Kłosiński.

 

Share

skomentuj

Twój email nie zostanie opublikowany. Pola z gwazdką są obowiazkowe.